Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı 15 Mayıs’ta Beijing’de başlıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konferansın açılışına katılarak bir konuşma yapacak. Xi konferans kapsamındaki bazı etkinliklere de katılacak.

Kamboçya, Yunanistan, Singapur, Moğolistan, Sri Lanka ve Ermenistan gibi ülkelerin başkanları ve hükümet liderleri, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) gibi uluslararası örgütlerin sorumluları konferansa iştirak edecek. Asya’da 47 ülke ve bölgenin dışında diğer ülkelerin temsilcileri de ilgili etkinliklere katılacak.

Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu ve Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı’ndan sonra, Çin’in organize ettiği diğer bir önemli diplomatik etkinlik ve önemli bir uluslararası şenliktir.

Asya kültürünün iletişim ve paylaşım şenliği Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı bünyesinde Asya Kültür Festivali düzenlenecek.

Zaman yaklaştıkça Asya ülkeleri ve medeniyetlerinden sanat eserleri de Beijing’de buluşuyor.

Festivalin tema şarkısı “Bizim Asya” bugün resmen duyuruldu. Asya’nın güzel coğrafyası, halkların samimi ilişkileri ve kader ortaklığı bestenin temasını oluşturuyor.

Asya Kültür Festivali’ne Çin Medya Grubu ev sahipliği yapıyor.

Asya’da önde gelen müzisyenlerden oluşan Asya Birleşik Orkestrası festivalin tema şarkısını icra etti. 10 bin kişilik koronun seslendirdiği şarkı Asya kıtasının ilk ortak sesi olma özelliği taşıyor.

Çiçeklerin şehri donattığı Mayıs ayında Beijing, tarihten bugüne uzanan parlak Asya medeniyetini canlandırıyor.

Karşılıklı öğrenim ve karşılıklı deneyim paylaşımına dayalı Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı’nın ruhunu yansıtan şarkının sözleri şöyle:

Güney ışınlarıyla parıldar Asya

Her gün evlerimizi ısıtır

Dağlar ve sular birbirine bağlanır

Samimi Asya

Genç ve dinamik Asya

Her zaman beni yüreklendirir

Mutlulukta buluşalım

Bizim Asya

Güney ışınlarıyla parıldar Asya

Her gün evlerimizi ısıtır

Dağlar ve sular birbirine bağlanır

Samimi Asya

Güzel Asya

Gururlu Asya

Biz el ele bir aileyiz

Güzel Asya

Gururlu Asya

Biz el ele bir aileyiz.

HABER : Gamze Dürmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir