Şirvan Yücel
BAĞIMLILIK DÜZEYİ

Bağımlılık Düzeyi nedir? Dünya Değişim Akademisi’ndeki Değişim Uzmanına sorduk hayat kurtarıcı bilgiler edindik bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

”Madde bağımlılığı vakalarında insan organizmasının bulunduğu fizyolojik uyum bozulur ve beden kendini madde alımının neden olduğu yeni duruma göre ayarlamak zorunda kalır. Neticede insan, bünyesinde yoksunluk belirtileri başlar.

Ayrıca fizyolojik ve psikolojik bağımlılık aynı anda görülebilir. Değişim Sanatı sayesinde fizyolojik bağımlılık kısa bir sürede giderilebilir. Fakat psikolojik bağımlılığın giderilmesi daha fazla zaman ve çaba gerektirmektedir.

Bağımlılığın farklı dereceleri vardır. Genelde bağımlılık hafif, orta ve şiddetli derecelerde ortaya çıkar. Hafif derece bağımlılık vakasında bağımlılık en düşük düzeydedir. Kişiler arası ilişkilerde, sosyal yaşamda, ev ve iş sorumluluklarında bozulmalar çok düşük derecededir.

BAĞIMLILIK DÜZEYİ
BAĞIMLILIK DÜZEYİ

Orta derecede bağımlılık vakasında bireysel ve tolumsal ilişkiler iyice bozulmaya başlar ama kişi onları toparlama kapasitesine halâ sahiptir. Aile ve iş hayatında aksamalar başlar ancak fazla zarar meydana gelmez.

Şiddetli derecede bağımlılık vakalarında insanların psiko sosyal işlevlerinde önemli oranda bozulmalar ortaya çıkar. Kişi iş hayatını devam ettiremez ve kovulur. Eşiyle tartışmalar bitmez ve eşi ondan boşanır. Kişinin psikolojisi bozulur  ve sosyal hayatı mahvolur.

Bağımlılık olgusunun aşamaları ve döngüsü vardır. Ancak bağımlılık aşamaları katı ve belirgin değildir. Bu aşamalar kişiden kişiye değişiklilikler gösterir. Gerçek şu ki ilk defa madde kullandığında bağımlı olacağını düşünmez.”

One thought on “Bağımlılık Düzeyde”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir