SAYIŞTAY

Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelik Sayıştay raporunu Meclis gündemine taşıdı 

Sayıştay, Tarım Bakanlığı’nın mali rapor ve tablolarını, doğru ve güvenilir bulmadı

BARUT”Hukuk önünde hesap verecekler”

Sayıştay raporunda çarpıcı tespit; ‘Doğru ve güvenilir değil’

Sayıştay, bakanlık verilerini doğru ve güvenilir bulmadı

NOVACELL AJANS/ANKARACumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Sayıştay Başkanlığı’nın ‘doğru ve güvenilir’ bulmadığı Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelik raporunu Meclis gündemine taşıdı. Meclis Genel Kurulu’nda iktidara, ‘Hukuk önünde hesap vereceksiniz’ diye seslenen Barut, “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

“YASALARDAN ÇEKİNMİYOR, KULDAN DA UTANMIYORLAR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Sayıştay Başkanlığı’nın Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait 2020 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’nu okuyunca şok geçirdik. Bunların yasalardan, hukuktan ve yönetmeliklerden çekinmediklerini zaten biliyorduk da, Allah’tan korkmadıkları ve kuldan da utanmadıkları anlaşılıyor” diye konuştu.

SAYIŞTAY’DAN ÇARPICI İFADE

Sayıştay Başkanlığı’nın “Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu”ndaki bulgularına değinerek iktidarı sert sözlerle eleştiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

Ayhan Barut
ADANA CHP MİLLETVEKİLİ Ayhan Barut

“Söz konusu Sayıştay raporunda denetmenler tam 36 bulguya erişmiş. Bir sürü usulsüzlükten söz edilen raporun görüş bölümünde, ‘Tarım ve Orman Bakanlığının 2020 yılına ilişkin geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının doğru ve güvenilir bilgi içermediği kanaatine varılmıştır’ deniyor.

Sayıştay, bakanlık verilerini doğru ve güvenilir bulmadı

Sadece bir örnek vereyim. Raporda, ‘2020 yılı Dönem sonu bilançosu ile raporlanan banka hesaplarının 262 milyon 237 bin liralık banka mevcudu banka tespit tutanaklarının düzenlenmediği, haricen tespit edilen 221 milyon 665 bin liralık banka mevcudunun ise raporlanmadığı tespit edilmiştir’ ifadesi var. Sayıştay’ın doğru ve güvenilir bulmadığı bu işlemlerin hesabını verecekler.”

BENZER HABERLER

SAYIŞTAYIN RAPORLARI’NIN GERÇEĞİ

One thought on “Sayıştay, Bakanlık Verilerini Doğru ve Güvenilir Bulmadı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir