KADRİYE CİİRİTCİ
Büyük Taaruz

26 Ağustos 1071
26 Ağustos 1922
Malazgirt Anadolu Kapılarını Türklere Açtı.
Büyük Taarruz Anadolu’nun Türk Yurdu Olduğunu dünyaya bir kez daha hatırlattı.

26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türklerin şanlı zaferidir. Büyük gizlilik ve titizlik içinde yönetilen taarruz planı hakkında Mustafa Kemal paşa ve bir iki yakın çalışma arkadaşı dışında kimsenin haberi olmamıştır. . Büyük Taarruz öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir.

30 Ağustos; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında, 26 Ağustos 1922’de Afyon-Kocatepe’de başlayıp, 30 Ağustos’ta 1922’de Dumlupınar’da emperyalist devletlere karşı savaşarak kazanılan “Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesini” anmak için kutlanan bir bayramdır. Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolun bir mihenk taşı ve Milli Mücadelenin dönüm noktasıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı anlamak için “Büyük Zafer” nasıl kazanıldı ve zafer öncesi neler yaşandı bunları bilmek gerekir. Türk Ordusu, beş gün beş gece bütün yokluğa rağmen yüreğindeki cesaret ve inançla kanının son damlasına kadar mücadele etmiştir.

26 Ağustos 1922’de neler yaşandı! Zafere giden Büyük Taarruz’un ilk günü…
26 Ağustos 1922’de neler yaşandı! Zafere giden Büyük Taarruz’un ilk günü…
Atatürk, Nutuk’ta Büyük Zaferi;

“Her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle neticelendirilmiş olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri vücuda getiren bir milletin evlâdı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur ”.Sözleri ile ordusu ile gurur duyan Ebedi Başkomutan, zaferin büyüklüğünü, önemini ve anlamını belirtmiştir.

Büyük taarruzun , bağımsızlık ve Kurtuluş mücadelemizin zaferle taçlandığı, cumhuriyetimizin temellerinin inşa edildiği 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. Yıl dönümünü yürekten kutluyor, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere , silah arkadaşlarını , bu vatan uğruna gözünü kırpmadan canını veren aziz şehitlerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Bu vatan size minnettardır.
Ruhunuz şad olsun .

Kadriye CİRİTCİ
Yazar ✍️

İLGİLİ HABERLER ; Bir Yaz Günlüğü

4 thoughts on “Büyük Taaruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.