KADRİYE CİİRİTCİ
DEĞERLERİMİZİN VE DEĞERİMİZİN FARKINDA OLMAK

Değer vermek gönlü zengin yüce gönüllü insanların işidir. Onların gönüllerinde ve dualarında olmak eşsiz bir duygudur. Hesapsız , kitapsız severler.
Sorgulamazlar…
İnatlaşmazlar…
Üzmezler. ..

Daima yanı başınızda olurlar. Uzakta bile olsalar size daima varlıklarını hissettirirler. Hayatımız boyunca değer verdiklerimizi sorgulamaya kalksak , ömrümüz yetmez . En büyük hata hak etmekle alakalıdır. Farkında olmadan bazen , fazla değer yüklediklerimiz olur. Yüreğini , yüreğimize yakın hissettiklerimiz, samimiyetinden şüphe duymadıklarımız. Gün gelir, tanıdıkça gerçeklerle yüz yüze geliriz.

Maskeleri düşmüş,onlara olan güven duygumuz zedelenmiştir. Aslında yeni nesillere anlatılacak , “değer” gibi kaybolmaya yüz tutmuş daha bir çok kavramları fırsat buldukça gün yüzüne çıkartmalı ve anlatmalıyız. Çünkü toplumlar, değer yargılarından hızla uzaklaşmaya devam ediyorlar. Bu konuda ailelere, eğitimcilere ciddi görevler düşüyor. Çocuklarımıza , zaman zaman gelenek ve göreneklerimizi anlatmalı , hayata dair kavramları çocuk yaşlardan itibaren öğretmeliyiz. Aile eğitimi , her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir.

Ben çok arıyorum mesela, hoşgörüyü, nezaketi, samimiyeti, vefayı, sevgiyi, saygıyı…

Sanırım bu yazıyı kaleme alırken geçmişin özlemiyle , sizlerle de dertleşmek istedim . Geçtiğimiz günlerde bir kafeye ayak üstü bir kahve içmek üzere uğradım. İçeriden çıkan güleryüzlü, gözlerinin içine kadar gülümseme dolmuş güneşi adeta gözlerinin içine hapsetmiş bir genç kız karşıladı beni. Müzik rahatsız eder mi efendim ? Kapatmamı istermisiniz diye sordu . Fonda, Füsun Önal’ın Senden başka şarkısı çalıyordu . Benide alıp götürdü yıllar öncesi anılara, geçmişin güzelliklerine. Hayır kapatmayın tabiki dedim . Sonra biraz sohbet ettik .

Genç kız;

Annem ve Babamın gençliklerini yaşadıkları o dönemlerde bende yaşamayı çok isterdim efendim . Koşulsuz sevgi, saygı ve dostluk dolu yıllar. Üniversite öğrencisiyim. Park-time harçlığımı çıkartmak için burada çalışıyorum. Annem ve Babamdan dinlediklerimle , inanın o yılları hayalimde yaşatıyorum.
Çok hoşuma gitmişti . Ne güzel bir aile . Evlatlarına maneviyatı yüksek zengin bir miras bırakmışlar. Çok takdir ettim aileyi. Sevgi ve saygıdan yoksun dünyamızda insan gerçekten çok özlüyor değer vermeyi, değer görmeyi, kıymet bilmeyi. Bir bakın etrafınıza . Hayatı tek başına öğrenmiş, yeterince acı çekmiş insanlara . Siz yeniden onlara hayatı öğretebilir misiniz? Tekrar canlarını acıtabilirmsiniz?
İnanın onlar hayatı kahkahalarıyla çatlatan sevgiyi, saygıyı , nezaketi, samimiyeti , hoşgörüyü , vefayı herkesten iyi bilen değer kavramı gelişmiş insanlardır. Kolombiyalı, tüm Latin Amerika’da Gabo olarak bilinen yazar, romancı, hikâyeci ve oyun yazarı. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olan , Gabriel Garcia Marquez’in en beğendiğim sözlerinden ;

“Bir insanın en büyük hatası; gereğinden fazla değer vermek değil, kendine hak ettiğinden daha az değer vermektir.”

Bu sözü sorgulamak lazım diye düşünüyorum. Kendimizi değersiz mi kılıyoruz? Gerçekten kendimize ne kadar değer veriyoruz? Değerimizin farkındamıyız? Kendimizi yok sayarak, karşımızdaki kişilere değer ölçüsünü kaçırıyormuyuz? Madem ki böyledir; Onları kaybetmeden ve en önemlisi kendimizi kahretmeden , kararında davranmaya özen gösterelim. Bu nokta da değer görmenin , biraz da çevremizde bulunan insanlarla alakalı olduğu düşüncesindeyim. İnsan ilişiklerimizde buna dikkat edersek , değer gibi bir kavram da daima hayatımızda bizlere eşlik edecektir. Şaheser bir kitap olan insanı iyi okumamız gerekiyor. Anlayana, dinleyerek, değer vererek.

İyi niyetlerimizin kurbanı olmamayı, düşe , kalka öğrensek de hayatın acımasız bir öğretmen olduğunu her an hatırda tutalım. Gelecek nesiller için İnsani değerlere sahip toplumlar olma yolunda, değerlerimizi yaşayalım, yaşatalım. Hayatınıza değer katan, değer bilenleriniz çok olsun.

Sevgiyle kalın efendim
Kadriye Ciritci
Yazar ✍️

BENZER HABERLER

AHDE VEFA Büyük Taaruz Bir Yaz Günlüğü

4 thoughts on “Değerlerimiz ve Değerimizin Farkında Olmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.