Antik Liangzhu Kenti arkeolojik kalıntılarının Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmesiyle Çin, sahip olduğu 55 dünya mirasıyla listenin tepesine yerleşti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bugün düzenlenen UNESCO 43. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda alınan bir kararla, Çin’in Zhejiang eyaletindeki Hangzhou kentine bağlı Liangzhu antik kentinin kalıntıları Dünya Miras Listesi’ne alındı. Böylece Çin’deki dünya miraslarının sayısı 55’e çıktı.

M.Ö. 3000 civarında inşa edilmeye başlandığı tahmin edilen Liangzhu antik kenti, Yangtze Nehri’nin aşağı kısmında yer alan Tai Gölü’nün güneybatısında bulunuyor.

Liangzhu medeniyetine ait bini aşkın kalıntı arasında antik kent, su yolu sistemi, farklı sınıflara ait mezarlıklar ve bazıları yeşimden olmak üzere antik eşyalar yer alıyor.

Arkeolojik araştırmaların, 5 bin yıllık geçmişe sahip Liangzhu antik kentinde, zengin kaynaklar ve uygun iklim koşulları nedeniyle çeltik yetiştirmeye dayalı bir ekonomik düzen bulunduğunu, açık bir şekilde toplumsal tabakalaşmanın ve birleşik bir inancın mevcut olduğunu ortaya koyduğu belirtiliyor.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir