Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 104

Çin’in salgınla mücadelesinde merak eden sorular

TOPLU KARANTİNA ÖNLEMİ NEDEN ALINDI?

Bir bölgeyi karantinaya almak, salgını kontrol etmenin eski ancak en etkili yoludur. Şu anda, Wuhan kaynaklı yeni koronavirüs de dâhil olmak üzere tekrarlayan enfeksiyonlar için özel bir ilaç veya aşı yoktur. Bu nedenle geleneksel yöntemler geniş çaplı salgınları kontrol etmek için hala en etkili araçtır.

Çin hükümetinin sorumlu gücünü yansıtan Wuhan’ın karantinaya alınması benzeri görülmemiş bir karardı. Rakamlar karantina önlemi sayesinde diğer eyaletlerde enfeksiyon vakalarının Hubei’ye göre daha az olduğunu kanıtlamaktadır. Diğer illerde koronavirüs tanısı yapılan hastaların çoğunun da ayrıca bir Wuhan ya da Hubei geçmişi vardır.

Buradan yola çıkacak olursak, Hubei’den nüfus çıkışlarını kontrol altına almak virüsün yayılmasını durdurmak için en etkili araçtır. Aynı zamanda Bahar Yılı tatili de insanların akışını durdurmak için ülke çapında uzatıldı. Salgından etkilenen bölgedeki insanlar kendilerini gözlemleyerek ilgili birimlere rapor vermektedir.

KARANTİNA KARARI OLMASAYDI NELER YAŞANIRDI?

Uluslararası çalışmalara göre, insanlar mevcut ulaşım ağlarının genişlemesinden dolayı bulaşıcı patojenleri 36 saat içinde altı kıtadaki onlarca büyük kente taşıyabilirler. Dolayısıyla Çin hükümeti gereken önlemleri almamış olsaydı hastalık yurtdışına daha hızlı yayılabilir ve sağlık, ekonomi ve sosyal anlamda ağır bir bedel ödenirdi. Bu durum Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından da dile getirildi.

ÇİN HÜKÜMETİ SALGINI KONTROL ALTINA ALABİLİR Mİ?

Çin hükümeti salgının patlak vermesinden bu yana hükümet geniş bir ağ kurdu ve tüm olanaklarını seferber etti. Merkezi hükümet salgına karşı alarm durumuna yanıt verdi ve hasta sayısı 200’e ulaştığı an önlemler ülke çapına yayıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakan Ki Keqiang, koronavirüsün neden olduğu zatürrelerin izlenmesi ve acil müdahale mekanizmaları kurulması talimatını verdi.

25 Ocak’ta Başbakan Li önderliğinde salgınla müdahale için merkezi bir grup kuruldu. Li, iki gün sonra salgınla mücadeleyi incelemek ve yönlendirmek için Wuhan’a geldi.

Şimdiye kadar yaklaşık 10 bin sağılık görevlisi Wuhan ve Hubei’ye gönderildi. Maskeler, koruyucu giysiler ve ilaçlar gibi bazı acil tıbbi kaynaklar ülke çapında seferber edildi.  Merkezi hükümet ayrıca Wuhan’daki 9 milyon kişinin günlük ihtiyaçları için bölgeye sebze, meyve ve diğer günlük ihtiyaç malzemeleri sevk etti.

Merkezi ve yerel yönetimlerin yanı sıra, salgına karşı şirketler ve toplumun kendisi de harekete geçti. Ocak ayı sonunda sadece Hubei Eyaleti’ndeki Kızıl Haç’a çoğu Çinli şirketlerden 608 milyon doların üzerinde bağış yapılmış ve 5,29 dolar tutarında yardım gönderilmiştir. AliBaba ve Fosun dâhil olmak üzere bir dizi şirket ise ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri yurtdışından temin ederek Wuhan’a bağışlamıştır. Bu arada Didi gibi Çinli sosyal medya şirketleri ise bir taşıma filosu tesis etmiştir.

ULUSLARARASI TOPLUM İNSANLIĞIN ORTAK GÜVENLİĞİ İÇİN SALGINLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİR?

Çin insanlığın ortak gelecek topluluğunu oluşturmak bağlamında salgınla mücadeledeki sorumluluklarını yerine getirmektedir. Örneğin Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışmak için Çin’in kendisi inisiyatif aldı ve şeffaf bir mücadele yönetimi izledi.

Salgından sonra dünyadaki bazı ülkeler vatandaşlarını Wuhan’dan tahliye etmek de dâhil olmak bir dizi Çin’i hedefleyen kısıtlayıcı önlem aldı. Çin böylesine bir durumda da endişeleri anlayarak yardım teklifinde bulundu. Dünyadaki deneyimleri de dikkatle inceleyen Çin hükümeti, salgının dünya üzerindeki etkisi konusunda endişe duyuyor ve bu yönde etkili önlemler alıyor.

Çin ve dünyanın geri kalanı salgına karşı bilgi paylaşımı mekanizmalarını en yüksek seviyeye çıkarmalı ve deneyimlerini paylaşarak uluslararası iş birliğini güçlendirmelidir. Salgın devlet arasında iletişimin önüne geçmemeli aksine halklar arasında yakın iş birliği için katalizör olmalıdır. Tüm ülkeler salgınla bilimsel ve rasyonel şekilde mücadele ederken virüslerin millet seçmediğini anımsamalı ve Çinli hastalara karşı ayrımcılık yapmamalıdır

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir