Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

Çin’in turistik adası salgından istifade yenileniyor

Çin’in güney ucunda yer alan ada eyaleti Hainan’a bağlı Sanya kentinin Wuzhihou Adası, bir zamanlar kalabalık bir turistik nokta iken şimdi koronavirüs salgını nedeniyle sessiz.

Salgın nedeniyle ada ziyarete kapalı ancak çalışmalar durmuş değil. Adada kalan birkaç çalışan yolları genişletme, çalıları budama ve su altı manzarasını koruma işleriyle meşgul. Adanın yönetimi ise resmi internet sitelerindeki bilet satış sistemini yükseltmeye çalışıyor.

Yönetim biriminin yönetim kurulu başkan yardımcısı Chen Yandong, “Hem yazılımlarımızı hem de donanımlarımızı geliştiriyor, salgın sonrası için hazırlık yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ocak ayının sonunda gerçekleştirilen Bahar Bayramı tatili, Hainan’da en sıcak turizm sezonu idi ancak salgın nedeniyle turizm faaliyetleri sekteye uğradı. Geçen yılın bir haftalık Bahar Bayramı tatilinde adada 5,8 milyon turist ağırlandı.

TURİZMCİLER İÇİN KENDİNİ GELİŞTİRME ZAMANI

Sanya Turistik Mekanlar Birliği, son günlerde turizm şirketlerine online eğitim teklifi götürdü. Salgın süresince hizmet ve yönetim bakımından gelişme sağlamak için online eğitim alınması önerisinde bulundu. Yaklaşık 500 turizmci söz konusu eğitime katıldı.

Hainan’ın Wenchang kentindeki Tongguling adlı turistik bölgenin pazarlama müdürü yardımcısı He Zhiquan, turistik mekânlarda inovasyon ve pazarlama konulu bir online kurs düzenlediklerini ifade etti. He, tüm bunların bilhassa salgın sonrası artacak çalışma temposuna hazırlık amacıyla gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

“Salgının yılın ilk yarısında turizmi vuracağı düşünülüyor ancak bizim güvenimiz tam, zira turizm bir gereklilik.” diye konuşan He, hükümetin destek politikalarının da sektörün iyileşmesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Hainan Turizmi Geliştirme ve Araştırma Birliği Başkanı Wang Jiansheng, salgının turizm piyasasını etkilediğini ancak dev hacminde ve artan talepte bir değişikliğe neden olmadığını, bu nedenle sektörün gelecekte iyileşeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

DOĞU’NUN HAWAİİSİ DE MUHTEŞEM GERİ DÖNÜŞE HAZIRLANIYOR

Hainan kentinin tamamı salgın sonrasına hazırlanırken sizler de tatil planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Çin’in sahil kentlerindeki hayatı, etnik kültürü merak ediyor ve deniz, kum ile güneşin tadını çıkarabileceğiniz bir yer arıyorsanız Sanya’yı listenize ekleyebilirsiniz.

Hainan Adası’nın en güney ucunda yer alan Sanya şehri de salgın sonrasında ağırlayacağı turistlere en iyi hizmeti vermek için çabaları artırdı.

“Doğu’nun Hawaiisi” diye anılan kent, benzersiz deniz manzarasıyla Çinlileri etkilediği gibi yabancı turistlerin de tercih ettiği destinasyonlardan biri. Çin’de hava kalitesi en yüksek yerlerden biri olan Sanya ayrıca Çin’de insan ömrünün en uzun olduğu yer. Sanya’da ortalama ömür 80 yıla ulaşıyor.

Doğusunda Lingshui, batısında Ledong, kuzeyinde Baoting bölgeleri ve güneyinde Güney Çin Denizi’nin bulunduğu Sanya, “Doğu’nun Hawaiisi” olarak ünlenmiş. Sanya’nın kara yüz ölçümü 1919,58 kilometrekare, su yüz ölçümü de 6000 kilometrekare. Kent, Han, Li, Miao ve Hui gibi 20’den fazla etnik gruba ev sahipliği yapıyor.

Bir sahil kenti olan Sanya’nın tropik iklimi, yılda en fazla güneş ışığı alan Çin şehri olması gibi etkenler buraya Çin’in en mutlu kenti unvanını da kazandırdı. Turizm, kentin önemli gelir kaynaklarının başında geliyor. Sanya, bilhassa son yıllarda oldukça popüler bir turizm destinasyonu haline geldi. Çok sayıda uluslararası otel burada şube açtı. Sanya, genellikle Rus turistler tarafından tercih ediliyor. Bu nedenle şehrin sokaklarında İngilizcenin yanı sıra Rusça işaretlere de rastlamak mümkün.

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir