Dünya Temizlik GünüDünya Temizlik Günü

2008 yılında Baltık ülkesi olan Estonya’da başlayan Let’s Do It! Hareketi 2016 yılı itibari ile Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak Let’s Do It World NGO adı altında çalışmalar yürütmekte ve çevre alanında çeşitli etkinlikler ve projeler ile farkındalık için çalışmalar yürütmektedir.

Dünyanın en büyük sivil çevre hareketi olan Dünya Temizlik Günü Let’s Do It World Derneği tarafından her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Her yıl Eylül ayının 3. cumartesi günü Dünya Temizlik Günü olarak kutlanmakta ve dünyanın dört bir yanında 36 saat boyunca süren bir temizlik gerçekleşmektedir. Bu etkinlikte amaç insanların harekete geçmelerini sağlamak ve farkındalık kazandırmaktır.

Meliha Tutar
Meliha Tutar

2019 yılında 180 ülkede milyonlarca gönüllünün katılımı ile Let’s Do It Vakfı etkinliği gerçekleştirmiş olup; 19 Eylül 2020 yılında ise pandemi koşullarına rağmen 166 ülkenin katılımıyla 11 milyon gönüllü ile çalışmalarını tamamlamıştır.

18 Eylül 2021 yılında 191 ülkede gerçekleşen Dünya Temizlik Günü 13 milyondan fazla gönüllüye ulaşmıştır. Ülkemizde 2015 yılından beri Sivil Yaşam Derneği koordinatörlüğünde düzenlenen Dünya Temizlik Günü’nde 18 Eylül 2021’de Ağrı’dan Edirne’ye 81 ilimizde 30 binden fazla insanın hayatına dokunmuş, çocuklarımızın hayatlarının içinde yer almış ve katılan her bir katılımcının Atıksız Bir Dünya yolunda aktif rol almasını sağlamıştır.

17 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşecek Dünya Temizlik Günü’nü ilimizde organize etmek için Let’s Do It! Türkiye ekibi tarafından Sn. Meliha TUTAR Adana İl Temsilcisi olarak görevlendirildi.

Tutar’ın Organizasyonluğunda 17 Eylül 2022 ‘de Uğur Mumcu (Gar Önü ) saat 8.30 ’da buluşma noktası seçildi.

Temizliğe gönül verenler ile toplanılarak Temizleme  noktası olan Adnan Menderes sahil yolunda  09.00 da çevre temizliği başlanacak

Meliha Tutar’’ Temiz Adana için Adanalıların buluşma  noktasına gönüllü olarak gelmelerini bekliyoruz  Temiz Adana için destek istiyoruz ‘’dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Bağlantıyı kopyala