İnsanlar için genelde 70 yaş bir bakıma “gün batımının” bir işaretidir. Buna karşın söz konusu Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. yılı olunca akla altın bir çağ, umut ve zafer geliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti 70 yılda izole olmuş bir tarım toplumundan dünyanın ikinci en büyük ikinci ekonomisini çıkarmayı başardı ve bundan daha önemlisi gelişmekte olan ülkelere farklı bir modelin daha olduğunu gösterdi.

Çin bundan 70 yıl önce yola savaşın harap ettiği bir ülke olarak çıktı. Gözlemciler geçen süre zarfında Çin’in modernizasyonundan ve yoksulluğun azaltılmasından oldukça etkileniyor. Bu kişilerin başını döndüren sadece ülkenin yaşadığı dönüşüm değil ama aynı zamanda bu dönüşümün kendine has üslubudur. Geçmişin tecrübesine dayanarak geleceğe bakacak olursak Çin’e özgü sosyalizm ülke için doğru yolun adresidir.

BAŞARININ SIRRI BEŞ YILLIK PLANLAR

Çin mucizesinin ana motoru reformlardır. Açıkçası Çin’in karşılaştığı sorunlar için hazır bir çözüm bulunmuyor. Özel ekonomik bölgelerin oluşturulmasından, serbest ticari bölgelerin kurulmasına ya da kamuya ait şirketlerin canlandırılmasına kadar Çin reformları yönetmede en başarılı işletmelerden biri olmuştur. Şimdi reform ekonomi, politika, kültürel, sosyal ve ekoloji alanında daha derin ve kapsamlı hale geldi.

Çin hükümetinin aldığı tedbirlerin ana motivasyon kaynağı halkın çıkarları ve bu tedbirlerin ihtiyaçlara verdiği yanıttır. Gelişme tedbirleri de bu bağlamda uzun vadeli olmak zorundadır. Örnek verecek olursak hükümet gıda, ulaşım, haberleşme, çevre, sağlık ve eğitim alanlarındaki sorunları çözmek adına 5 yıllık plan yapar ve bunların uygulanması her şeyin önündedir. İşte tam da bu noktada Çin Komünist Partisi’nin rolüne geliyoruz. Elbette Çin Komünist Partisi’nin liderliği olmasaydı bahsedilen başarıların hiçbiri gerçekleşmezdi.

ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ’NİN EŞSİZ ROLÜ

Çin Komünist Partisi “ölüm kalım zamanlarında” halkı tehditlerden koruma ve kurtarma sorumluluğunu omuzlayan aktör oldu. Geçmişe gidecek olursak kanlı bir 28 yıllık mücadelenin ardından Çin halkı “üç dağı” yıkarak eski yarı sömürge ve yarı feodal Çin’e son verdi. Artık Çin’i tehdit ile aşağılama günleri geride kaldı. Süreci izleyen dış güçlerin şüpheleri, yanlış anlaşılmaları ya da sistemin uzun sürmeyeceği tahminleri boşa çıktı çünkü Çin Komünist Partisi kısa sürede liderliği ile dünyayı şaşkına çevirdi. Yaratıcı bir teoriye yaslanan parti önderliği halkı bir arada tutma ve seferber etme yeteneğine sahip olduğunu kanıtladı.  Çin Komünist Partisi 2.600 yıldan bu yana devam eden tarım vergisini kaldırırken halkın kendi sorunlarına çözüm bulabileceği bir sistemi inşa etti ve açlığın sarstığı 1,4 milyar insanı ayağa kaldırdı.

Bu arada 70 yıl hiç de kolay geçmedi. Çin halkı seller, depremler ve finansal gel-gitler ile yüzleşmek zorunda kaldı. Buna karşın yolda karşılaşılan zorluklar Çin halkını yıldırmak şöyle dursun daha kararlı ve disiplinli hale getirdi.

Çin halkının “ulusal yenilenme” rüyasına bugün hiç olmadığı kadar yakın ve bunun için özgüvenli olduğunu söyleyebiliriz. Lakin yine de hedeflere kolayca ulaşılmayacak. Çin Komünist Partisi, halka ticaret sürtüşmeleri, tehditler ve hegemonyacılıkla mücadelede önderlik etmeye devam edecek. Sonuç olarak yalnızca Çin Komünist Partisi daha güçlü bir Çin’e önderlik edebilir.

Her şey uzun zaman önce başladı ve yolculuk bitmedi.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir