Emekçi Müzisyenler Zorda

Emekçi Müzisyenler Zorda

Adana Müzisyenler Birliği Atatürk Parkında düzenledikleri basın toplantısında, Salgın nedeniyle müzik dünyası zor durumda olduğunu, yevmiye usulü, sigortasız çalışan birçok müzik emekçisi 10 aydan beri sahnelerden uzak kaldıklarını, ‘Yeni normal’ ile mekânlar açılmaya başlasa da işlerin azlığı nedeniyle hayal ettikleri refah seviyesinden uzaktalar olacaklarını ve müzik aletini satanmaya çalışıp evine ekmek götürmek isteyen müzisyenlerin olduğunu belirttiler.

Meslek Örgütleri Nerede?

Müzisyenler Birliği Sözcüsü Esen Kayar, ‘’Meslek örğütleri nerede?.  Meslek örğütlerinden detek gelmemekte. Zor durumdaki arkadaşlarımız için devlet nezdinde, ya da başka türlü hiçbir adım atılmadı. Askıda ekmek . Hepsi bu. Biz telifleri olan sanatçılar değiliz, sahneden para kazanırız. ‘Oh be bizim de bir meslek birliğimiz var, hakkımızı koruyor’ diyemedik bir türlü. Sahip çıkanız olmadı” ifadesini kullandı.

Tek İsteğimiz Bize Sahip Çıkılsın

Kayar  şöyle devam etti, “Sanatçı denilince herkes en tepedekileri hatırlıyor. Oysa müzisyen dediğin yevmiye ile çalışır. Son 5 aydır. Kazandığım para olmadı. Hadi bir şekilde ailem, birikimlerim derken idare ediyorum. Diğer müzisyen arkadaşlarım daha da zor durumda. Tek isteğimiz bize sahip çıkılması” dedi.

Bugün virüs var, ama yarın belki başka bir şey çıkacak

Müzik emekçileri ise, Pandemiden önce, günlük ortalama 150-200 TL arasında yevmiyeyle, üstelik haftada sadece 1 ya da 2 gün çalışma imkânı bulabilen müzisyenlerin sahneden kazandığı parayla geçinebilmesi ve aynı zamanda sigortasını ödemesinin neredeyse imkânsız olduğunu belirterek, “Bugün virüs var, ama yarın belki başka bir şey çıkacak, bu zorluklar tekrar yaşanacak. Tüm bu sorunların devlet politikası haline getirilip bir an önce çözüme ulaştırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştular

Yardım Kampanyaları Düzenlenebilir

Esen Kayar , “Normalleşme ile işlerin değişeceğini düşünmüştük ama o da olmadı. Bazıları durumu bahane ediyor bazıları da gerçekten zorda. Yeri geliyor 100 liraya bile çalıyoruz. Sigorta ve sendikalaşmanın bizlerin elini rahatlatacağını düşünüyorum. Müzisyenler adına kampanyalar düzenlenebilirse, bu durum geçici ve az da olsa rahatlayabilir. Türkiye’nin 10 aydır,  Dünyanın 1 yıldır yaşadığı covit19 salgını “pandemi” sürecinde, müzisyenler günü birlik çalışanlar, sigortasız işçiler, esnaf ve emekçiler hiçbir devlet desteği görmeden mücizevi bir şekilde bu süreçte hiç çalışmadan yaşam ve açlık savaşı verdiler.

Emekçi Müzisyenler Zorda
Emekçi Müzisyenler Zorda

Pandemi ile mücadelede maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyup aynı zamanda açlık yaşam ve psikolojik çöküş ile savaştık fakat, pandemi önlemleri kapsamında, maddi manevi ve ruhsal çöküş yaşayan  ve çok zarar gören müzik emekçileri, günlük yevmiye ile çalışan işçiler ve esnaflarımız, 10 aydır yok sayılıyor devlet tarafından himaye altına alınmıyor” dedi.

“Bulduğunuz Çözüm Askıda Ekmek”

Kayar,  Artık savaşacak ne maddi ne manevi bir güçlerinin kalmadığını açıklayarak,.”Açızz ,askıda ekmek uygulaması bizim için bir çözüm değil bu, zorlu süreci yaşayan emekçilerle dalga geçilmesidir. Tüm bu emekçi insanların aç olduğunu bildiğiniz halde bu kanayan yaraya bir çözüm getirmiyorsunuz. Bütün sorumluluğu yoksul halka yüklemek adaletsiz ve sorumsuz bir davranıştır. Her krizde tüm yükü kültür emekçilerine kesmekten vazgeçin . 10 aydır yaşadığımız ekonomik sorunlarımıza bulduğunuz tek çözüm, askıda ekmek. Devletimizden bu kötü duruma bir çare bulmasını istiyoruz

Size Haykırıyoruz Biz Açız

Hiçbir geliri olmayan ve işleri elinden alınan müzik emekçileri olarak, artık dayanacak ne gücümüz ne psikolojimiz nede sabrımız kaldı. Açlığı Anlatmanın Kaç farklı Türü Var Buradan Aylardır. Size Haykırıyoruz Biz Açız. Çağrımıza kulak verin, hakkımızı arıyoruz, hakkımızın peşindeyiz, hakkımızı alacağız” şeklinde konuştu.

Emekçi Müzisyenler Zorda

HABER Abit : TAŞCILAR FOTO Hulusi ÇAĞLAYAN

One thought on “Emekçi Müzisyenler Zorda”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir