“VİRÜSLE MÜCADELEDE DEVLET CİDDİYETİ ÖNEMLİYDİ”
“EĞİTİME YATIRIM ŞART”

Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı Durdu Mehmet Girgeç, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’i ziyaret etti. ÇGC Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ziyarette konuşan Girgeç, “İlkemiz önce ülkemiz diyerek, milli ve manevi değerlerimizden ödün vermedik. Ülke ve millet önceliğini her zeminde herşeyin üstünde tuttuk” dedi.

Hiç kimseye imtiyaz tanımadan, memleketin her evladını bir başka evladından üstün tutmadan, değerleriyle sorunu olmayan her vatan evladını kucakladıklarını söyleyen Girgeç,

“ Eğitim, beşikten mezara kadar süren bir süreçtir! Bugün hepimiz, geleceğimiz olan nesillerimizin eğitim üzerine söz söylemeyip düzeltme gayreti taşımazsak, yarınlarımızı yanlışlar üzerine inşa edip evlatlarımızı ellerimizle yanlış yarınlara teslim edersek ve onları; üzerini örttüğümüz her şeyin altında bırakacağız. Eğer yarınlarımızı bugünden inşa etmek istiyorsak, bugün ayakları olmayanların yarın kanatlanacağını düşünerek eğitime gerekli yatırımı yapmak durumundayız” diye konuştu.

“20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI İHTİYACI KARŞILAMAZ”

2021 yılı için 20 bin öğretmen ataması planlandığını, öğretmen açığının 80 bin olduğunu dile getiren Girgeç; emekli olan öğretmenlerin yerine alım yaparak mevcut olan açığının kapatılamayacağına dikkat çekerek;

“Bugün ülkemizde atama bekleyen 500 binin üzerinde öğretmen adayımız varken, 80 binden fazla ücretli öğretmenimiz çalışıyorken ve 150 bine yakın norm kadro açığımız bulunuyorken, 2021 yılı için belirlenen 20 bin öğretmen atamasının ihtiyacı karşılamayacağı gibi ataması yapılmayan öğretmenlerin beklentisini de karşılamayacağı bir hakikattir. Diğer taraftan 20 bin öğretmen ataması demek; bu sene içinde emekli olan öğretmenlerimizin yerine atama yapmak demektir ki esasen bu da atama demek değildir. Siz, emekli olan meslektaşlarımızın yerine alım yaparak mevcutta var olan öğretmen açığını kapatmış olmuş olmazsınız” dedi.

Salgınla mücadeleyi ilk günkü gibi aynı ciddiyetle sürdürdüklerini ifade eden Girgeç, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının fedakarca ve özverili bir şekilde elinden gelenin fazlasını yapma gayretinde olduğunu belirterek,

“VİRÜSLE MÜCADELEDE DEVLET CİDDİYETİ ÖNEMLİYDİ”

“Bu süreçte sağlık çalışanlarımız adeta insan üstü bir mücadele veriyor. PTT çalışanlarımız alanlarda, kamu çalışanları bu zor ve zahmetli süreçte elinden gelenin fazlasını yapma gayreti taşıyor. Eğitim çalışanlarımız sürecin en başından bu yana fedakârca ve özverili bir şekilde hem salgın sürecinde eğitime devam ediyor hem de salgınla mücadelede farklı görevlerle mücadeleye tam destek veriyor.

Eğitim Merkezlerinde maske;

Eba Tv’de ders anlatan, Eba portalında yayınlanan yüz binlerce ders ve etkinlik içeriğini hazırlayan, hem uzaktan hem de yüz yüze eğitimi büyük bir emekle sürdüren tüm öğretmenlerimize, kısıtlamaların başladığı 16 Mart 2020 tarihinden itibaren Vefa Destek Gruplarında ve filyasyon ekiplerinde görev yapan Öğretmenlerimize, Meslek Liselerinde, Halk Eğitim Merkezlerinde maske; dezanfektan ya da tıbbi tekstil üreten bütün eğitim çalışanlarımıza minnettarız. Böylesine bir salgın döneminde, çocuklarımızı eğitimden koparmayan, Eba Tv ile birlikte eğitime başlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza da teşekkür ediyoruz. Büyük devlet olmanın ve devlet ciddiyetinin yüzü bir kez daha görülmüştür” şeklinde konuştu.

“AŞILAMA BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALIDIR”

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de ziyaretten memnunluk duyduğunu belirterek; zorlu geçen pandemiyle mücadele sürecinde toplumun tüm kesimlerinin fedakarca ve özverili bir çalışma sergilediğini, normalleşme adımlarının atıldığı bu günlerde tüm vatandaşların aşılama çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını ve ekonomi çarklarının eskisinden daha hızlı dönmesini arzuladıklarını söyledi.

Bir çok gazete kepenk kapattı.

Basının, pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında olduğuna dikkat çeken Esendemir; “Azalan gelir kaynakları ve giderek artan maliyet karşısında Anadolu Basını zor durumda kaldı, bir çok gazete kepenk kapattı. Basın çalışanları evine ekmek götüremez hale geldi. Basın İlan Kurumu’nun bu süreçte sağladığı destek kısmen de olsa yaraya merhem oldu ama yeterli olmadı. Toplumsal dayanışma sayesinde, zorlu sürecin sonuna geldiğimizi düşünüyoruz. Bundan sonrasında yapılacak olan; rehavete kapılmadan, temizliğe dikkat ederek, eski alışkanlıklarımızı bir süre unutarak, virüs tehlikesi tamamen ortadan kaldırılana dek temkinli davranmaktır” diye konuştu.

2 thoughts on “Esendemir“Eğitime Yatırım Şart””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir