Eski Milletvekili Mehmet Ali Aslan

Eski Vekile Tehdit

Mardin ve Batman’dan 25. ve 26. dönemde HDP  milletvekili olarak Mecliste görev alan Mehmet Ali Aslan, Jitem ismi ile instegramdan kendisine hitaben, “Şev baş heval ölüm seni bulacak” mesajıyla ölüm tehdidi aldığını söyledi.

“Halk İçinde Olmaya Devam Edeceğim”

HDP eski Milletvekil Aslan, “Milletvekili iken de tehdit edenler vardı. Milletvekiliğinden sonra da tehditlerini sürdürdüler. İstifamdan sonra da tehditlerini sürdürdüler. Zannettiler ki sadece Milletvekili iken ya da sadece bir partide iken, hak hukuk ve insani mücadelem sürecek. Milletvekili değilsin bir partiye mensub değilsin neden sürekli halkın içindesin sana ne halkın sorunlarından diyorlar. Bundan sonra da halk içinde olmaya devam edeceğim. Halkın sorunlarını çözmeye devam edeceğim. Sosyal sorumluk projelerini sürdüreceğim. Demek ki doğru yoldayım ki tehdit ediliyorum.” şeklinde konuştu.

Eski HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, partisinden istifa etmesinin gerekçelerini düzenlediği bir basın toplantısında şu şekilde ifade etmişti.

Aslan, şöyle konuştu, “Biz, siyaseti değerler ve dürüstlük temelinde yapmaya çalışıp bu şekilde inananlardanız.

“HDP, İlkelerden Sapmıştır”

Alican Önlü Whatsapp’tan kendisine “Bir daha HDP ve Demirtaş’ı ağzına alma, çünkü ikisini de kirletiyorsun, partiden uzak kalman daha hayırlı.” içerikli mesaj gönderdiğini anlatan Mehmet Ali Aslan, şöyle konuştu, “Biz, siyaseti değerler ve dürüstlük temelinde yapmaya çalışıp bu şekilde inananlardanız. Zira siyaseti gerçek hayatımızın bir yansıması olarak görmekteyiz. Bize göre siyasette ilerlemek için her yol mubah değildir, olamaz da. Yukarıda bahsi geçen şahıs ve etrafındaki kümelenen kliklerce oluşturulan oligarşik yapılar HDP içinde siyaset yapmayı olanaksız hale getirmiştir. Oysaki HDP’nin kuruluş felsefesi zümrecilikten, grupçuluktan ve belli bir sınıfın tasallutuna karşı, çoğulculuğu esas alan bir ruha sahipti. Son 2 yıldır hızla fabrika ayarlarından çıkan HDP, ilkelerden sapmıştır.”

Eski Vekile Tehdit
Eski Vekile Tehdit

“Bizce Kabul Edilemezdir”

Mehmet Ali Aslan, genel merkez yönetiminin Kürt halkı başta olmak üzere bölge insanının temsil yeteneğini büyük ölçüde erozyona uğrattığını savunarak, şunları söyledi: “Siyaset bir üslup ve adap meselesidir aynı zamanda. Temsil ettiğimiz duruşu ve pozisyonu şahsımda ötekileştirerek yalnızlaştırma, itibarsızlaştırma çabalarının, parti yönetimini bilgilendirdiğimiz halde, mevcut genel merkez parti yönetimince de sessizlik içinde izlenmesi beni yol ayrımına getirmiş bulunmaktadır. Zira ilgili klik ya da kliklerin eylem, söylem ve tavırlarının HDP gibi bir parti içinde hoş görülüyor olması bizce kabul edilemezdir.”

“Marjinal Grupların Rotasını İzler Hale Getirilmiştir”

Özellikle de muhafazakarların tasfiye edildiğinin altını çizen Mehmet Ali Aslan, şunları kaydetti: “Tasfiyecilik kanseri, ve liyakatsizlikten kaynaklı doku uyuşmazlığı olduğu sürece partiden büyük ve etkin kopuşlar kaçınılmaz olacaktır. Unutulmamalıdır ki yozlaşan iktidarlar zevale mahkum olduğu gibi, yozlaşan muhalefette zevale mahkumdur. Özgün ve farklı olanı ötekileştirerek, ayrıştırma, ve itibarsızlaştırma pratikleri, partiyi soğuk savaş dönemindeki yer altına inmiş marjinal sol örgütler düzeyine indirgeyecek seviyelere ulaştığını büyük üzüntü ile izlemekteyiz. Gelinen süreçte HDP kendi tabanına, referans aldığı halkının değer ve gelenekleriyle arasına mesafe koyarak, sermayesini önemli oranda tüketmiştir. Halkının değil, bir kısım, marjinal grupların rotasını izler hale getirilmiştir.”

Partisinden istifa etmeden önce ve sonrada tehditler aldğını ifade eden eski milletvekili Mehmet Ali Aslan, çalışmalarının ne kadar doğru yönde olduğu belirterek, “ Tehditler beni doğru bildiğim yoldan çeviremez. Her zaman olduğu gibi halkımızın yanında olmaya onların sorunlarına ortak olup çözüm yolu aramaya devam edeceği. Hayatı da ölümü de veren Allahtır. Ecel gelince ne bir an geri, ne de bir an ileri alınır. Ecel birdir değişmez .Öleceksek de halkımızın canı sağolsun” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir