Esnaf Zor Günlerden Geçiyor

Esnaf Zor Günlerden Geçiyor

Korona (COVİD-19) Virüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar, vatandaşları korumayı amaçlarken, özellikle yiyecek- içecek söktöründe faaliyet gösteren esnafı zor durumda bırakıyor.

Hafta arası ve hafta sonu olarak iki aşamalı uygulanan kısıtlamalarda Kafe, Restaurant, pastane v.s. gibi işletmeler de kısıtlama kapsamında oturulmasının yasaklanması sonucu başlatılan paket servisleri, işletmeleri kazanç anlamında sıkıntıya sokmaya devam ediyor.

“Çalışanlarımı Çıkarmadım”

Pandemi sürecinde uygulamaya konulan kısıtlamalardan dolayı retaurantını kapatmak zorunda kalan bir işletme sahibi, bir haftadır işletmesini açmadığını belirterek, “Çalışanlarımın ücretlerini ödedim, kimseyi işten çıkarmadım. Bu aşamada restaurantımı açtığım her gün zarar ediyorum. Gelir gideri karşılamıyor”dedi.

Esnaf Zor Günlerden Geçiyor
Esnaf Zor Günlerden Geçiyor

“Nasıl Yapıyorlar Merak Ediyorum”

Kısıtlama sürecinde paket servisinin daha masraflı olduğunu ifade eden işletmeci, Normal zaman da içerde çalışan elamanların haricinde 2 paketçi eleman bulundururken, bu dönemde paketçi sayısını artımak zorunda olduğunu ifade ederek, “Giderler bu kadar çokken, etin kilosu 70, 80 Tl iken yarım kilo kebabı 49,00 tl’ye nasıl satıyorlar merak ediyorum. Kömürü, ekmeği, usta parasını, kirası, elektrik ki en önemlisi o, işin içinden nasıl çıkıyorlar merak ediyorum” şeklinde konuştu.

Esnaf Zor Günlerden Geçiyor
İşletme sahibi, “Ben kaliteden ödün vermem, bu benim baba mesleğim

“Kontrol Zordur”

İşletme sahibi, “Ben kaliteden ödün vermem, bu benim baba mesleğim, bir adımız var, marka olduk. Restaurantımı ayakta tutmak için sağlıksız et vermem. Bu dönemde kontrolde zordur. Kimin ne yaptığı belli olmaz. Bir de şu Yemeksepeti mevzusu var. Adamlar zahmetsiz şekilde milyonlar kazanıyorlar. Bazı işletme sahipleri de bu duruma çanak tutuyorlar. Sistemi kurmuşlar, işletmelerden %10 alıyorlar. Peki işletme ne yapıyor da bu paraları veriyor. Maliyetler belli. Giderler belli”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir