Adana’da haftalık, on beş günlük ve aylık gazeteler ortak hareket etme kararı aldılar.

Gazeteciler güç birliği yaptı

Adana merkez ve ilçelerinde yayın yapan haftalık, on beş   günlük ve aylık gazeteler bir araya gelerek “Yerel Medya Güç Birliği Platformu” nu oluşturdular.

Sürmeli Adana Hotel’de yapılan toplantıya Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD) Adana Şube Başkanı Mustafa Boz, Ceyhan Aktif Gazeteciler Dernek Başkanı İzzet Aydemir başta olmak üzere Basın İlan Kurumu’na kayıtlı 70’e yakın yerel gazetenin temsilcisi katıldı.

Adana’da yerel gazetelerin sahipleri ve yetkilileri, Yerel Medya Güçbirliği Platformu’nun öncülüğünde bir araya geldiler. Toplantıda, yerel basının sorunları ve bu sorunların çözüm yolları görüşüldü. Yaşanan sorunların aşılması noktasında karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuldu.

 

‘Basının kullanılmasına izin vermeyeceğiz’

Yerel Medya Güç Birliği Platformu tarafından yapılan açıklamada, başta belediyeler, STK’lar ve siyasiler olmak üzere, birçok kişi ve kuruluşun haber bülteni gönderip yayın talebinde bulunduğunu, ancak ilan- abone desteği söz konusu olduğunda ayrımcılık yapıldığı kaydedildi.3.JPG

Yerel Medya Güç Birliği Platformu Başkanı K. Yalçın Göl, Adana’da özellikle yerel basında yer alan gazetelerin haklarını savunma ve sıkıntılarına çare bulma adına bir çatı oluşturma ihtiyacını gördüklerini ve bu amaçla yola çıktıklarını belirtt5.JPG

İstişare toplantısında gazete yetkilileri tek tek söz alarak mesleki sorunları dile getirdi ve ortak hareket edilmesi noktasında görüş birliğine vardı.

Gazetelerin sorunlarını çözme yolunda oluşturulan bu güç birliğine tam destek verdiklerini belirten Ceyhan Aktif Gazeteciler Dernek Başkanı İzzet Aydemir, “Hepimizin aynı olan ilan-abone konusundaki sorunlarına çözüm bulma adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Birlik ve beraberlik ile bu zorlukların üstesinden gelebiliriz. Derneğimiz 17 üye gazetesi ile bu oluşuma destek vereceğiz” diye konuştu.

Adana’da son yıllarda gazeteler arasında ayrımcılık yapıldığını söyleyen tecrübeli gazeteci Hasan Hüseyin Türk de, kurulan bu güç birliği sayesinde mesleki sorunların minimuma ineceğine inandıklarını kaydetti.

Belediyeler ile STK’ların gazetelere eşit mesafede olmalarının gerektiğini belirten duayen gazetecilerden Reha Öz, “Haklarını koruma adına gazete yetkililerinin kapsamlı bir toplantıda bir araya gelmeleri son derece güzel. Mesleki anlamda ortak hareket edilmesi sonucunda sorunlarımız çözümlenebilir. Birlik ve beraberliğimizi yerel yönetimlere göstermeliyiz” diye konuştu.

Toplantı sonucunda Yerel Medya Güç Birliği Platformu’nu temsilen K. Yalçın Göl, Hasan Hüseyin Türk, Dursun Dağtekin, Cengiz Durak, Halim Öztoprak, Hüseyin Azar, Halise Tekbaş ve Şehmus Baysal’ın yer aldıkları bir komite oluşturuldu.

Gazete sahipleri ve yetkililerinin düzenli olarak gerçekleştirilecek toplantılarda, yapılan temasların değerlendirilmesi ve bunun sonucunda izlenecek yol haritası çerçevesinde yeni bir planlama yapılması hususları karara bağlandı.

HABER AHMET KARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir