Çar. Mar 22nd, 2023
HAFTASONU KAÇAMAĞI İÇİN BİR DE BU TARİFİ DENEYİN - PELİN BOZKURT BİLGİÇ PAYLAŞIYOR

HAFTASONU KAÇAMAĞI İÇİN BİR DE BU TARİFİ DENEYİN – PELİN BOZKURT BİLGİÇ PAYLAŞIYOR

Wellbeing Uzmanı ve Chef Pelin Bozkurt Bilgiç beslenme programını oluştururken mutlaka rutinin dışına çıkıldığını belirtiyor. 

Pelin Bozkurt Bilgiç sözlerine şöyle devam ediyor: “Kişi özellikle hafta içi rutine bağlı kalarak düzen oluştururken, haftasonu ise ara ara kaçamak yapmak isteği ile doluyor. O zaman ne yapalım? Yemeklerimize yaratıcılık katalım. “

Ve ekliyor “Yemek yaparken yaratıcı olmak istediğinizde kuralların dışına çıkarak çizgiden uzaklaşarak ilk adımı atabilirsiniz.  Bazı sebzelerin birbiriyle uyumu ve baharatların  desteğiyle yeni lezzetleri yakalamak kolay olabilir.

Mutfakta yaratıcılığın bileşenlerine baktığımızda hayal gücü, esneklik, farklı fikirleri yan yana getirme, ayrıntıları görme ve özgünlük diyebiliriz. Yaratıcılık hepimizin potansiyelinde var, sadece ortaya çıkartmak için harekete geçme yollarını aramamız gerekiyor.

KenRobinson’un dediği gibi “İnsanlar genel olarak yaratıcı değildir ancak somut bir eylem içinde yaratıcı olabilirler.” Buradan yola çıkarak  mutfağın yaratıcı olmak için en doğru mekan olduğunu düşünüyorum.

Bugün size tatlı kaçamağında kullanabileceğiniz yaratıcı bir kek tarifi vermek istiyorum.

Yaratıcılığı kek yaparken daha farklı kullanmamız lazım. Kek yaparken oranlar önemli, miktarlarla oynamak riskli. Bir malzeme eksik olduğunda, onun yerine mutlaka muadilini koymak gerekiyor. Lezzeti yakalamak tek derdimiz değil, pişmemesi, kabarmaması, çökmesi gibi sorunlar da yaşanabiliyor. Burada devreye çok deneme yapmak giriyor. Bunun içindir ki anne tarifleri hep garantilidir.

Çünkü bir süre sonra tıpkı yemek gibi keklerdeki  miktarı da  göz kararı verebilecek kadar konuya hakim oluyorsunuz.

HAFTASONU KAÇAMAĞI TARİFİ

2 bardak çiğ karabuğday unu

1 bardak süt (tercihen bitkisel süt)

2 yemek kaşığı kakao 

4 yemek kaşığı keçiboynuzu tozu 

4 hurma

1 muz (ezilmiş)

1 çay bardağı keçiboynuzu pekmezi 

1 çay bardağı zeytinyağı

2 yumurta 

1 yemek kaşığı  karbonat (2 damla aktivite için limon suyu )

1 muz süsleme için

Yumurtaları mikserde çırpın. Önce sıvı malzemeleri ekleyin, ardından katı malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Yağlı kağıt serdiğiniz kek kalıbına karışımı dökün, ikiye böldüğünüz muzu resimdeki gibi yerleştirin. 160° fırında 5 dakika kadar pişirin. 

Tatlandırmada kullandığımız malzemeler sizi tatmin etmediyse ekstra muz, hurma, bal veya pekmez kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun

Pelin Bozkurt Bilgiç “Hormonlarımızı Besliyoruz” ve “Hormonlarımız ile Rota Yeniden Oluşturuluyor” Eğitimleri ile ihtiyacı olanlara danışmanlık ve eğitim vermektedir. 

*** HİÇ BİR PROGRAMI TEDAVİ AMAÇLI DEĞİLDİR.

WELL BEING UZMANI / ŞEF PELİN BOZKURT BİLGİÇ KİMDİR ?

Hayatını “Güzel Yaşa Güzel Yaş Al” felsefesi ile tasarlayan Pelin Bozkurt Bilgiç sağlıklı beslenme hakkında doğru bilgiye ulaşmak için Cornell Universitesi Nutrition Healthy Living Eğitimi almıştır. 

Hazırladığı özel tarifleri bir araya getirdiği “Sağlıklı Misafir Sofram” isminde bir kitabı vardır. Ayrıca televizyonda BizimEv TV’de “Pelin’le Geleneksel Lezzetler ve Modern Tarifler” adında bir program sunmaktadır. 

Youtube’da ve Instagram’da kendi kanalında tariflerini ve bilgilerini sevenleri ile paylaşmaktadır. 

Ayrıca daha çok kişiyi Güzel Yaşam Mutfağına çekmek için Açlık Oyunlar, Şekere Neden Aşeriyoruz gibi online ve offline eğitimler vermektedir. Sofra, Beef&Fish, Breakfast gibi Türkiye’nin önde gelen yemek dergilerinde yazıları çıkmaktadır. 

Hayat boyu öğrenme yolculuğunda The School of Health Sciences, Ketogenic Diet Nutrition Health Coach, Ayurvedik Well Aging Yoga Terapi Eğitimlerini de heybesine doldurmuştur. Hem eğitim vermeye, hem de danışmanlık vermeye devam etmektedir. 2021 yılında byProtokol Dergisi tarafından “Yılın En Başarılı Sağlıklı Beslenme Ödülü”‘ne layık görülmüştür.

Pelin Bozkurt Bilgiç Sosyal Medya Hesapları

Youtube: Pelin Bozkurt Bilgiç

Instagram: @pelinbozkurtbilgic

Websitesi: www.pelinbilgic.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir