Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

Koronavirüs salgını havacılık sektörünü derinden etkiledi. Virüs öncesi mali krize giren İngiliz hava yolu şirketi Flybe, virüsle artan ekonomik buhran sonrası iflas etti.

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerden olan havacılıkta, Alman devi Lufthansa 770 uçağının 150’sini yere indirme kararı aldı. 19 Mart’ta ilk çeyrek gelirlerini açıklayacak şirketin hisseleri sert düştü. Yıl başından bu yana kayıp yüzde 27’yi buldu. Bir başka havacılık devi United Airlines ise iç hatlarda kapasite küçülten ilk ABD’li firma oldu. Şirket işe alımları da durdurdu ve onlarca çalışanı ücretsiz izne çıkarma kararı aldı. Birkaç hafta içerisinde rezervasyonlarda artış görülmediği takdirde önlemlerin mayıs ayına kadar uzatılabileceği açıklandı. Havacılık endüstrisindeki ilk iflas haberi ise İngiltere’den geldi. Önceki yıl Avrupa’nın en büyük bağımsız bölgesel hava yolu şirketi olan ve 110 milyon sterlinlik yatırımla geçen yıl Connect Airways tarafından satın alınan Flybe iflas etti. Başta İngiltere içi olmak üzere Avrupa’da pek çok şehre uçan şirketin 72 uçaklık filosu var. İflasla birlikte 2 bin kişinin işi de tehlikede.

Alman hava yolu devi Lufthansa, koronavirüs önlemleri kapsamında iptal edilen ve azaltılan seferlerden dolayı filosundaki 150 uçağı yere indirdiğini açıkladı.
Eurowings, İsviçre Hava Yolları, Avusturya Hava Yolları, Air Dolomiti, Sunexpress gibi şirketleri de bünyesinde barındıran grubun 770 adet aktif uçağı bulunuyor. Lufthansa bu kararıyla kapasitesini beşte bir oranında azaltmış oldu.

Şirketten yapılan açıklamada yere indirilen 150 adet uçaktan 25 tanesinin uzun, kalan 125 tanesinin de kısa – orta mesafeli uçuş görevi yapmakta olduğunu açıkladı.

Alman şirket, daha önce yaptığı açıklamada 24 Nisan tarihine kadar Çin uçuşlarını, 30 Nisan tarihine kadar da Tahran uçuşlarını askıya aldığını açıklamıştı. Bu kararla birlikte virüsün Avrupa’da etkili olmaya başladığı İtalya seferlerini yapan pek çok uçak da uçmayacak.

Lufthansa hisseleri karar sonrası düşüşünü sürdürürken sene başından bu yana kayıp yüzde 27’yi aştı. Lufthansa’dan yapılan açıklamada ise alınan kararın şirket gelirlerine olan etkisini tahmin etmek için çok erken olduğu belirtildi. Alman hava yolu devi, 19 Mart tarihinde 1. çeyrek sonuçlarını açıklayacak.

Virüsün ekonomik olarak en fazla etkilediği sektörlerin başında havacılık geliyor. IATA’nın şubat ayında yayımladığı rapora göre hava yolu şirketlerinin koronavirüs kaynaklı ekonomik kaybı küresel çapta 30 milyar doları bulabilir.

ABD’li dev United Airlines da onlarca çalışanlarını ücretsiz izne çıkarırken, ülke içindeki pek çok seferi durdurdu ve maliyetleri kısmak için çalışmalara başladı. İşe alımları da donduran United Airlines, ilk etapta dış hatlarda yüzde 20, iç hatlarda ise yüzde 10 kapasite azaltacak. Birkaç hafta içerisinde rezervasyonlarda artış görülmediği takdirde önlemlerin mayıs ayına kadar uzatılabileceği de açıklandı.

Delta, American Airlines, Southwest gibi diğer köklü ABD’li şirketleri ise henüz eylem planlarını açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir