GÜLTEN ABACI

İÇ HUZUR NEDİR ? İÇ HUZURUMUZU NASIL BULURUZ?

İç Huzur Deyince,

Aklımıza korku, endişe, stresten uzak, zihinsel ve duygusal bir sakinlik hali geliyor. Böyle olunca da,
Mutluluk ve özgürlük duygusu artmış oluyor. Bizlerin huzurunu bozacak en büyük nedenlerden birisi geçmişte yaşamak geliyor.

Geçmişte hepimiz iyi ya da kötü şeyler yaşamış olabiliriz. Eğer Bizler durmadan geçmişi tekrar tekrar düşünüyorsak, aklımız bugünkü yaşamak arzusundan tamamen uzaklaşır ve devamlı zihnimizin arka planında geçmişi düşünerek bizlerin huzursuz olmasını sağlar. Neden böyle yaptım? Neden böyle şeylere Maruz kaldım? neden bunları demedim?
Bizler geçmişte kötü şeyler yaşamış olabiliriz.

Eğer bu yaptıklarımızdan vicdan azabı duyuyorsak, bu bizlerin iyi birer insan olduğunu gösterir. Geçmişte kötü şeyler yapmış olmamız, bizleri kötü bir insan yapmaz. Önemli olan geçmişte yaşadığımız hatalarımızdan ders çıkarıp iyi bir insan olarak yola devam etmektir. Durmadan geçmişe gidersek, geçmişte yaşarsak hayatımız O noktada takılı kalır ve hiçbir şekilde ilerleyemeyiz. kendi içimizde kendi kendimizi yer bitiririz. geçmişte olan geçmişte kaldı.
İç huzurumuzu sağlayacak en güzel nedenlerden biri,

Kendimizle barışık olarak pozitif düşünelim, kendi mutluluğumuzu yaratalım.

-Aklımızı, kullanarak kendimizi, Nefes almamızın gücünü keşfedelim ve inanalım. Doğru ve güzel nefes almayı bilmek, bizlere doğa ve insanlarla bütünleşmiş, güzel bir ruh halinde yaşamımızı sağlayacaktır.

-Kaç yaşında olursak olalım, oyunlar oynayalım. Kahkaha atalım, mutlu olalım, tıpkı küçük çocuklar gibi sevinelim. Bütün bunlar bizlerin bağışıklık sistemimizi ve hafızamızı kuvvetlendirecektir.

-Bol bol şarkı söyleyelim. Şarkı söylemek, hem neşemizi, mutluluğumuzu arttırır, hemde bizlerin vücuduna zindelik kazandırır. Şükredelim.
Şükretmek bizleri her zaman mütevazi kılacak ve hayatımızda bizleri kötü düşüncelerden uzaklaştırıp, iyiliklerle birlikte iç huzurumuzu rahatlatacaktır.
İnsanlara karşı nazik davranalım. Çünkü başkalarının bize karşı kaba davranmasının bizim için hiç bir yararı yoktur. –Evimizi temiz ve düzenli tutalım. Dağınık ve kirli bir evde zihnimiz ve bedenimiz doğru çalışamaz.

-Düzenli ve yetrince uyku uyumak. Bizler yeterince uyumazsak, dinlenemezsek, zihnimiz ve düşüncelerimiz netlik kazanamaz. __Güzel kitaplar okumalı ve anlamlı, rahatlatıcı filmler seyretmeli. Çünkü, okuduğumuz kitaplar ve baktığımız filmler düşüncelerimizi olumsuz etkileyebiliyor.

-Hayatımızın ve günümüzü mümkün olduğu sürece, gürültüden ve stresten uzak yaşamalı. Gürültü bizleri herzaman rahatsız edip iç huzurumuzu bozar. .

-En önemlisi, doğru insanlarla zaman geçirmek.Bazı insanlar sorun ve dert yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Bu denenle bu insanlara mesafe koyarak veya hayatımızdan çıkararak İç huzurumuza kavuşabiliriz. İç huzur bizler için, Ömür boyu yapmamız ve bağımlılık gerektiren, ömrümüzün sonuna kadar sürecek bir yolculuktur.

İç huzurumuzu bulmayı başarabilmek ve kalbimizi huzura, mutluluğa açmak, bizleri tamamen başka bir insana dönüştürecektir. Bu nedenle kendimizi sevelim, Kendimizle barışık olalım, Kendimizi suçlamayı bırakalım.

Çünkü, İç Huzurun, mutluluğun temelinde sadece kendimizi kabul edip kendimizi sevmekten geçiyor. İç huzurunuz daim, sevenleriniz çok olsun.

Sevgilerimle. Gülten Abacı Sevenleriniz çok olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir