CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer
Orhan Sümer, “Yerli çiftçi iktidarın umurunda değil” dedi.

İTHAL TARIM ARTIK İHANETE DÖNÜYOR

NOVACELL AJANS /ANKARAOrhan Sümer, “Toprak Mahsulleri Ofisi, 300 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için 2 Eylül’de ihale yapacağını açıkladı. 30 Haziran’dan bu yana 4. kez buğday ithalat ihalesi yapılacak. Daha önce her biri 395 bin ton olmak üzere 3 ihale yapıldı. İlk ihalede ton başına 260 dolar, ikincisinde 257 dolar ve 4 Ağustos’taki  ihalede buğdayın tonu ortalama 299 dolardan alındı. Kendi çiftçisinin ürünü ambarlarda alınmayı beklerken, ithalatın değil ihracatın teşvik edilmesi gerekirken iktidarın bu politikaları artık tarıma geri döndürülemez zararlar vermeye başlamıştır” Dedi.

ÜLKENİN EN VERİMLİ MADENİ TARIM TOPRAĞIDIR

Orhan Sümer, “Türkiye’nin en önemli kaynağı verimli tarım arazileridir. Ne yazık ki AKP iktidarı 19 yıldır bu gücü kullanmak yerine her geçen gün baltalamayı tercih ediyor. Ne ekersen fazlasıyla geri alabileceğin, verimliliği çok yüksek topraklarımız dururken, tarım ürünlerinin ithal edilmesi kabul edilebilir olmaktan çıkmıştır. Tüm dünyada buğdayın merkezi olarak bilinen ülkemiz dururken, ithal buğday almak hem ülkemize hem çiftçimize ihanettir. İçinde bulunduğumuz ekonomik sorunları ve Dünya’nın yaşadığı krizleri düşündüğümüz zaman Türkiye’nin yapması gereken sadece sürdürülebilir tarım ve ihracattır. AKP iktidarın elinde tüm dünyanın özendiği bir maden var ama işlemesini bilmiyor” Dedi.

TARIM TOPRAKLARI EL DEĞİŞTİRİYOR

Orhan Sümer, “Yanlış tarım politikaları sonuncunda kimsenin göremediği ama bölgelerinde önemli değişikliklere sebep olan olaylar yaşanıyor. Nesillerdir çiftçilik ile uğraşan aileler tarımın desteklenmemesi, borçlarının artması, banka hacizleri gibi nedenlerle, çiftçilik yapmayı bırakıyor. Binlerce dönüm araziler ya icra ya da doğrudan satış yoluyla elden çıkarılıyor. Yabancı uyruklu kişilerin de yoğun talepleri sonrasında bugün çok verimli tarım arazisi olan yerler yarın ne yazık ki AVM olarak karşımıza çıkıyor” Dedi

BENZER HABERLER

Sümer, “AKP Iktidarı Türkiye’yi 5 Kuşak Borca Soktu.”

SÜMER Batık Ve Riskli Krediler Için Araştırma Önergesi Verdi.

Yerli Çiftçi Iktidarın Umurunda Değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.