Kışın bir köpek 17 saat, bir kedi 6 saat aç kalırsa maalesef donarak ölüyor. Tüyleri onları soğuktan korumuyor.

Kışın Sokaktaki Canlar İçin Yapabileceğiniz 10 Büyük İyilik

Kışın bir köpek 17 saat, bir kedi 6 saat aç kalırsa maalesef donarak ölüyor. Tüyleri onları soğuktan korumuyor.

Havalar soğuyunca üşüyen kediler ısınmak için arabaların motorlarına giriyor ve bazen orada uyuyabiliyorlar, bu yüzden siz siz olun motorda kedi olup olmadığını bilmeden arabanızı çalıştırmayın.

Yaz kış yeterli su almaları gerekiyor. Onlara soğuk havalarda su vereceğiniz zaman suyun içine yağ damlatmayı unutmayın ki miniklerin suyu donmasın.

Metal yerine plastik kapları tercih etmeniz

Karnını doyururken metal yerine plastik kapları tercih etmeniz de onlar için hazırladığınız yiyeceklerin donmasını engelleyecektir. Ayrıca yemek ararken çöp kutularına giren kedileri yaralamamak için çöpe cam kırığı ve kesici maddeler atmamanız da onların sağlığı için büyük önem taşıyor.

Sokaktaki Canlar

Onları soğuktan, kardan ve yağmurdan koruyacak yuvalar yapmak ise oldukça kolay… Her markette bulabileceğiniz basit ve ucuz malzemeleri kullanarak onlara ev yapabilirsiniz, karton bir kutunun içine eski bir kazak koyup, üzerine bir çöp poşeti geçirerek bile bir can kurtarabilirsiniz.

Soğukta aç kaldıklarında çok kısa sürede hayatını kaybeden

Kedi ve köpekler gibi kuşlar da kışın soğuğunda yiyecek bulmakta zorlanıyorlar. Soğukta aç kaldıklarında çok kısa sürede hayatını kaybeden bu minik canlılara yardım etmek için pencerenizin önüne, balkonunuza biraz bulgur, pirinç ya da ekmek kırıntısı bırakmanız yeterli.

Sokakta yaralı bir hayvan gördüğünüzde nasılsa biri yardım eder diye düşünmemelisiniz. Oradan ayrılmayıp ona yardım edin.

Binanın sıcağını onlarla paylaşabilirsiniz.

Havanın en soğuk olduğu günlerde, gecelerde üşüyen hayvanları apartmanınızın içine alarak binanın sıcağını onlarla paylaşabilirsiniz. Soğuk bir geceyi apartmanda geçirmek onları hayati tehlikelerden koruyabilir.

Eğer annesiz olduğundan şüphelendiğiniz yavru

Sokakta gördüğünüz yavru hayvanları iyice araştırmadan bulundukları yerden uzaklaştırmak, istemeden de olsa onlara zarar vermenize sebep olabilir. Eğer annesiz olduğundan şüphelendiğiniz yavru bir hayvan varsa onu bir süre gözleyin, etraftakilere annesi olup olmadığını sorun ve ancak yalnız olduğuna emin olursanız harekete geçin. Unutmayın ki bir yavruya kimse annesinden daha iyi bakamaz.

Hayatınıza tüylü bir dost dâhil etmek

Sokaklarımızda birçok sahipsiz hayvan var ve onlara yapacağımız minicik yardımlar bile hayat kurtarıcı olabilir. İmkânınız varsa barınaklara yardım yapmak, en azından barınakları ziyaret edip sevgi ve ilgi göstermek oradaki canlar için bir fark yaratabilir. Hayatınıza tüylü bir dost dâhil etmek istediğinizde ise, satın almak yerine sahiplenmek yaşadığımız dünyayı biraz daha güzelleştirmek için harika bir fırsat olacaktır…

Mülkiye Tekin
One thought on “Kışın Sokaktaki Canlar İçin Yapabileceğiniz 10 Büyük İyilik”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir