Orhan Sümer, CHP ADANA MİLLETVEKİLİ

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ekonomideki dinmek bilmeyen yangın sonuncunda piyasalarda meydana gelen aşağı yönlü tablolar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kobi’lerin Bankalara Borcu 965 Milyar Liraya Çıktı

Orhan Sümer, “Küçük ve orta boy işletmelerin bankacılık sektörüne olan kredi borçları Haziran’da 21,6 milyar lira daha artarak 965,3 milyar liraya kadar yükseldi. KOBİ’lerin bankalara olan bu borcunun 57,6 milyar lirası ise KOBİ’lerin zamanında ödeyemediği için bankaların takibe aldığı kredilerden oluşuyor. Kredisi takibe alındığı için bankalar tarafından icraya verilen KOBİ sayısı ise 283 bin 661 olarak belirlendi. 19 yılın sonunda AKP İktidarı küçük esnafı bitirdi.” Dedi.

TARIM SEKTÖRÜNÜN BANKALARA BORCU 149 MİLYARA YÜKSELDİ

Orhan Sümer, “Tarım sektörünün bankalara olan borcu da Haziran’da bir önceki aya göre 3,7 milyar lira artarak 149 milyar liraya yükseldi. Sektörün bu borcunun 109,9 milyar liralık kısmı kamu bankalarına olan borçlarından meydana geliyor. Sektörün bu borcunun 4,8 milyar liralık kısmı da zamanında ödenmediği için bankaların takibe aldığı borçlardan oluşuyor. Adana gibi tarımın başkenti dediğimiz topraklar artık ekilmiyor. Kuşaklardır çiftçilik yapan aileler sektörü bırakmak zorunda kalıyor.” Dedi.

VATANDAŞIN TOPLAM BORCU 980 MİLYARA ULAŞTI

Orhan Sümer, “Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu (takipteki borçları da dahil) 23-30 Temmuz günleri arasında 8,5 milyar lira artarak 922,8 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 20 milyar lirası vadesinde ödenmediği için takibe alınan kredi ve kredi kartı borçlarından oluşuyor. Bu borcun 743,7 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç dahil) kredilerinden, 179,1 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Vatandaş borç içinde yaşarken Saray şürekası halen itibardan tasarruf olmaz diyerek lüks yaşamlarına devam ediyor” Dedi.

TAKİPTEKİ BORÇLULAR ARTIYOR

Orhan Sümer, “Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları da 14,6 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,4 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 20 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Artık milletin canına tak etti. Ne ödeyecek para ne de dayanacak güç var.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.