Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Ulusal Kurtuluş Savaşı meşalesinin 19 Mayıs 1919’da yakıldığını belirterek, “Bu anlamlı günde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “1. Dünya Savaşı sonrası Anadolu, emperyalist ülkelerce paylaşılmış, vatanın her karış toprağı, düşman askerleri tarafından işgal edilmişti. Yıllarca süren savaşlarla, millet, yılgın, umutsuz ve perişandı. İstanbul’daki saltanat sahipleri, tahtını korumak için düşmanın kuklası durumuna düşmüştü. Saltanatın bu teslimiyetine rıza göstermeyen Mustafa Kemal Paşa, halkı içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmaya kararlıydı” şeklinde konuştu.

Başkan Soner Çetin, içine düştüğü bu durumdan yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağını bilen bir lider olarak, Mustafa Kemal’in 16 Mayıs 1919’da Samsun’a hareket ettiğini ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

“Tüm olanaksızlıklara karşın, Büyük Önder Türk Milletine güveniyordu. Bundan tam 100 yıl önce Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa, böylece 9 Eylül 1922’de son bulacak Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yaktı. O meşale, önce tüm Anadolu’yu aydınlattı, sonra da dünyadaki mazlum milletlere rehber oldu. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti bağımsız ve demokratik bir devlet ve özgür dünyanın onurlu bir19_MAYIS_2.JPG üyesiyse, bunu Mustafa Kemal’e borçluyuz. 19 Mayıs 1919’da Büyük Önder tarafından yakılan bu meşale, bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır.”

Atatürk’ün gençliğe büyük önem verdiğini ve 19 Mayıs’ı gençlere hediye ettiğini hatırlatan Başkan Soner Çetin, “19 Mayıs’ta başlayan mücadele, büyük fedakarlıklarla kazanılmıştır. Türk Milleti’ne esaret altına almak isteyen emperyalistler, Büyük Önder’in askeri dehası, milletin bağımsızlık sevdası karşısında, yurdumuzdan çekilmek zorunda kalmışlar, yani geldikleri gibi gitmişlerdir. Mustafa Kemal de, ülkemizin geleceği olarak gördüğü gençlere, bu önemli günü hediye etmiştir” dedi.

Başkan Soner Çetin, bağımsızlığın değerini bilmek için Büyük Önder Mustafa Kemal’in, gelecek nesillere iyi anlatılması gerektiğini belirterek, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasının, vatan sevgisinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Başkan Çetin, “Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir