Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin yapıldığı Malatya’dan Uzak Doğu pazarına daha fazla ürün gönderilmesi için çalışmalar sürüyor.

Türkiye’deki 17 milyon kayısı ağacının 8 milyonuna sahip Malatya’da, yaklaşık 50 bin aile geçimini bu üründen sağlıyor.

“Malatya kayısısı”, geçen sezon (1 Ağustos 2017- 30 Temmuz 2018) 112 ülkeye 91 bin 386 ton ihraç edilerek, Türkiye ekonomisine 250 milyon 150 bin 524 dolarlık girdi sağladı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Malatya’dan ortalama 112 ülkeye ihracat gerçekleştiğini belirtti.

Yeni tüketici kitlelerine ulaşmayı amaçladıklarını vurgulayan Özcan, “Özellikle Çin ve Japonya kayısı için ciddi anlamda çok önemli bir pazar. Çin’deki tüketim her yıl artıyor. Geçen sezon 300 ton olan ihracatımız bu yıl bin tona ulaştı. Geçtiğimiz haziran ayı içerisinde arkadaşlarımız Çin’in Shanghai şehrinde düzenlenen bir gıda fuarına katıldılar. İhracatçı arkadaşlarımız buraya katılarak reklam yaptılar, ikramda bulundular ve gıda fuarı gerçekten çok iyi geçti. Özellikle Çin’deki tüketici kayısıyı ne kadar arzu ettiğini bütün arkadaşlarımız orada gördü ve keşfetti. Bu yıl inşallah Uzak Doğu pazarlarında da yeni tüketici kitleleriyle de buluşup mutlaka onların da kayısıyı tatmasını sağladıktan sonra ihracatta ciddi anlamda artış bekliyoruz.” dedi.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir