10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından bir dizi etkinlikle; pandemi gölgesi altında dar çerçevede kutlandı.

‘Milletimizin müşterek sesi özgürce yaşamalı’

70’li yıllardan sonra bayram olmaktan çıkan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği bir dizi etkinlikle kutlandı.

Milletimizin müşterek sesi özgürce yaşamalı

Gün nedeniyle ilk olarak Adana Valisi Hüseyin Elban; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Sosyal Tesisleri’ne gelerek; burada gazeteciler gününü kutlayıp, karanfil dağıttı.

Basın Meslek İlkeleri doğrultusunda

Vali Elban; basının önemli bir işlevi yerine getirdiğini ifade ederek, “Basın Meslek İlkeleri doğrultusunda görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan, vatandaşlarımızın doğru bilgiye ulaşmasını sağlayan ve zamana karşı yarışan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, başarılar diliyorum.

Bu sesin yaşatılması için iktidara olduğu kadar halkımıza da büyük sorumluluklar düşmektedir
Bu sesin yaşatılması için iktidara olduğu kadar halkımıza da büyük sorumluluklar düşmektedir

Gazeteciler zor bir görev ifa ediyor. Umuyorum ki; tek bir gazetecinin dahi burnu dahi kanamadan görevlerini sağlıkla ve layıkıyla yerine getirebilirler” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayram

Başkan Cafer Esendemir de konuşmasında; “Emeği ve alın teriyle gece gündüz demeden çalışıp, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini, duyduklarını ve yaşadıklarını samimi bir şekilde özgürce kaleme alan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nı kutluyorum.

Esendemir‘Milletimizin müşterek sesi özgürce yaşamalı’
Esendemir‘Milletimizin müşterek sesi özgürce yaşamalı’

2020’de koronavirüs salgınından dolayı ağır yaralar alan basın sektörü, tüm olumsuzluklara rağmen; 10 Ocak’ı amacına uygun kutlayıp, bayram gibi kutlanacağı günlerin özlemiyle çalışmalarına ve mücadelelerine kararlılıkla devam etmektedir” diye konuştu.

ATATÜRK ANITI

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin organize ettiği etkinlikler çerçevesinde; gazeteciler Atatürk Anıtı’nda bir araya geldi. Anıta çelenk konulmasının ardından başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit ve gazilerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra gazeteciler Basın Anıtı’na geçti. Burada Basın Şehitleri anısına saygı duruşunda bulunulduktan sonra, günle ilgili olarak ÇGC Yönetim Kurulu’nun hazırladığı basın açıklamasını Başkan Cafer Esendemir okudu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit ve gazilerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.
ÇGC Yönetim Kurulu’nun hazırladığı basın açıklamasını Başkan Cafer Esendemir okudu

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nı kutluyorum.

Açıklamada şu görüşler ifade edildi: “Emeği ve alın teriyle gece gündüz demeden çalışıp, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini, duyduklarını ve yaşadıklarını samimi bir şekilde özgürce kaleme alan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nı kutluyorum.

2020’de koronavirüs salgınından dolayı ağır yaralar alan basın sektörü, tüm olumsuzluklara rağmen; 10 Ocak’ı amacına uygun kutlayıp, bayram gibi kutlanacağı günlerin özlemiyle çalışmalarına ve mücadelelerine kararlılıkla devam etmektedir.

Büyük baskılar, cezalar

Geçmişten günümüze büyük baskılar, cezalar ve kısıtlamalar altında gazetecilik yapmaya çalışanların basın özgürlüğüne hâlâ direnirken,  yıpranma payı gibi pek çok kazanımları ellerinden alınan gazetecilerin bu hakları verilinceye kadar da direneceğiz.

; ÇGC Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte CHP bir önceki dönem Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ile birlikte Adana’da yayın yapan gazetecilerin temsilcileri ve gazeteciler katıldı.
; Ardından ÇGC Sosyal Tesisleri’ne geçilirken, burada katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın, milletin müşterek sesidir. Başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” sözünü unutmamamız gerekir. Milletimizin müşterek sesi yaşatılmalıdır. Bu sesin yaşatılması için iktidara olduğu kadar halkımıza da büyük sorumluluklar düşmektedir. Halkımız da gazetelerine sahip çıkmalıdır.

Özgürce yaşamalı’

Bu yönüyle Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak verdiğimiz mücadelemize aralıksız devam ediyoruz. İktidardaki karar sahiplerinden de başta yıpranma payı olmak üzere basın özgürlüğündeki kısıtlamaların ve yasakların sona ermesi konusunda gerekli çalışmaları yapmalarını bekliyoruz.

Basın meslek ve etik ilkelerine özgürce yaşamalı’

Demokratik ve çağdaş toplumlarda halkın haber alma hakkı ancak basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet ve sosyal medyayı kapsayan sektörde, basın meslek ve etik ilkelerine uymayanlarla da kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Basın açıklamasının ardından, Basın Özgürlüğü meşalesi; Başkan Esendemir, Başkan Yardımcısı Mehmet Serbes, ÇGC Genel Sekreteri Sefa Saygıdeğer ve CHP önceki dönem Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve birlikte yakıldı.
CHP önceki dönem Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve birlikte yakıldı.

özgürce yaşamalı’

Basın açıklamasının ardından, Basın Özgürlüğü meşalesi; Başkan Esendemir, Başkan Yardımcısı Mehmet Serbes, ÇGC Genel Sekreteri Sefa Saygıdeğer ve CHP önceki dönem Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve birlikte yakıldı. özgürce yaşamalı

Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer

Etkinliklere; ÇGC Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte CHP bir önceki dönem Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ile birlikte Adana’da yayın yapan gazetecilerin temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Ardından ÇGC Sosyal Tesisleri’ne geçilirken, burada katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir