Cavide sultanCavide sultan

NEFES ALIYORSAK ÜMİT VAR DEMEKTİR.

Her gün kalktığımızda güne Bismillah derken,bir tanıdığımızı, yakınımızı kaybettiğimizi duyuyoruz.

Bir yandan hayata veda edenler, bir yandan da merhaba diyenler doğuyor . Buda hayatın acı ve tatlı yanı bir taraftan seviniyor, Bir taraftan ağlıyoruz. Düşününce kimler geldi, kimler gitti , Kimselere kalmayan bu yalan dünya herşeyi bildiğimiz halde, dünya’nın cazibesine kapılmış gidiyoruz.

Anlamak mümkün değil üç günlük dünya için, kötülüklerden geri kalmıyor, hırs lar, birbirimizi ezip, kırıp geçecek kadar, hatır gönül saymiyarak nefsimizin önüne geçerek ileri gidebiliyoruz.

Dünyada olmayacak suçlar işleniyor, savaşlar oluyor çocuklar, kadınlar, yaşlılar öldürülüyor buna dünya sessiz kalıyor,sanki normal bir durummuş gibi, çaresizlik içinde çırpınanların feryadını duyanlar seyirci kalıyor,birey olarak bu durumlar bizleri üzebilir.

Ama en azından elimizden ne geliyorsa, dualarımızla ,duyurularımızla mazlumların sesi olup, durumlarını gündeme getirip yardım kuruluşları oluşturmalıyız.

İşte dostlar rabbim ölümünde hayırlısını nasip etsin.Şükredecek o kadar çok şeyimiz var ki anlıyana o yitik canları yüreğimizde hissedebilirsek tabiki.

İnaniyorum maneviyatı kuvvetli insanlara rabbimizin yardımı geçte olsa tecelli edecektir.Her kötülüğün sunucunu ilahi adalet verecektir mazlumun yardımcısı Allah’tır .

Düşüncelerimizle, yaptıklarımızdan sorumluyuz kişi yaptıklarını yaşamadan ölmezmiş.Her hareketimi zin,her yaptıklarımız bir gün bize dönecegi muhakktır.

O halde ölüm hepimiz için geçerli olduğu kesin hüküm olduğuna göre neden dünyada kötülükler yapıyor,müsaade ediyoruz. Ölüm değince hepimiz korkar ,örperiz.

Aslında ölüm kötü birşey degil misafirhaneden ebedi hayata geçiştir emellerimiz güzel olursa, ahiret hayatımız dünyadan çok daha güzel olacağına inanmak lazım.

NEFES ALIYORSAK

Ben İlkbaharı insanların dirilişine benzetirim nasıl kuruyan ağaçlar,otlar, bitkiler ilkbaharda yeniden filizlenip canlanırsa. Bizlerde mezarlarımızdan kalkıp dirilip asıl hayata gözlerimizi açacağız.

Dünyanın gelip , geçici halleri bizleri aldatmamalı heybebimizi hep iyilikle doldurmalı, dostluklarımiz samimi iyi,güvenilir,adaletli,sevgi dolu olmalı ,

Sorumlu olduğumuz çocuklarımızı iyi,merhametli yetiştirmek görevimiz olmalı,çocuklar bizim aynamızdır.

Topluma bizi yansıtır. Sağlıktır bireyler yetiştirmek bizlerin görevidir. Dostlarım her şey sevmekle başlar birbirimizi sevmemiz ,birbirimize sarılmamız güzel toplum olmanın kuralıdır.

Tum güzellikler sizlere gitsin,kucak dolusu sevgilerimle.

Cavide Topçu (Sultan)

19 thoughts on “NEFES ALIYORSAK”
 1. Teşekkürler sevgili Cavide hanım…Özellikle genç nesillere değerli ve yerinde öğütler vermişsiniz.. Her şey sevmekle başlar diyen , sonrada insanları birbirlerine sarılmaya ve sevmeye yönlendiren düşünce güzel ve fevkalade yerinde bir düşüncedir…İyiki varsınız sevgili Cavide hanımefendi…..

 2. Nefes aldığımız herana şükürler olsun.Bu ölümlü dünyada insan yaptığı iyilikler veya kötülüklerle anılıyor. O yüzden bu dunyada iyilikler yaparak, kalp kirmiyarak iyi bir insan olarak göçüp gitmeliyiz. Öldükten sonrada seni yaşatabilecek unutulmiyacak eserler bırakmalıyız. O yuzden nefes aldığımız her anda elimizden geldiğince güzel şeyler yaparak ve güzel dostlar biriktirerek bu hayatın tadını çıkarmalıyız.

  1. Nefes aldığımız sürece şu veya bu şekilde yaşayıp gidiyoruz.
   Lâkin “Hayat”ın, “Sağlık”ın farkında değiliz. Tâ ki, ayağımız taşa değinceye kadar.
   Bize ömrümüzün sağlıklı ve güzel serüvenini anlattığınız için teşekkürü bir borç bilir, sizi saygı ve kalbi muhabbetle selamlarım.

 3. Okudum manali bir yazi dunyadaki gerçekleri icindeki gerçekleri kaleme almişsin seni kutluyorum arkadaşim opuyorum

 4. Yüreģi güzel ablam, kalemine sağlık. Yazdıklarına yüzde yüz katılıyorum. Insanoğlu hiç ölmüyecekmiş gibi yaşıyor ve merhamet duygusunu kaybetmiş malesef. Keşke dünyada barış olsa, keşke kimse kimseyi kırmasa, üzmese. Herkesin elini vijdanına koyup, ona göre yaşamasını diliyorum…

 5. Dünya barışını hoşgörü sevgi ile sağlayacağız başka alternatifi yok sevgiyi saygıyı asla kaybetmemeliyiz çoçuklarımıza güzel ahlakı yaşam biçimi olarak sunmalıyızki gelecek kuşaklar mutlu bir hayatı yaşasınlar

 6. Yüreğine saglık.Hayatın gerceklerı.Bugun var oldugumuz gıbı yarın yok olacagımızın bılıncıyle yasamalıyız.

 7. Cavide hanım dünyaya bakış anlayışınıza hayranım bunu birde kaleme dökünce gençlere ve bizlere miras ve belge olarak bırakıyorsunuz .emeklerinize saglik yazilarinizi zevle okuyup takip ediyoruz .yeni yazılarınızı heyecanla bekliyoruz .emeklerinize sağlık

 8. Çok güzel günümüzü özetleyen bir yazı elinize emeğinize sağlık yazılarınızın devamını merakla bekliyorum

 9. Emeğinize ve yüreğinize sağlık çok güzel noktalara değinmişsiniz yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz.

 10. Şu günlerde yaşadığımız durumu ne güzel anlatmış sin yüreği güzel ablam evet bugünlerimi ze şükürler olsun evet nefes alabiliyorsak belki iyi niyetli vicdanlı merhametli bir birey olmamıza da bağlı olarak görüyorum yazında okadar güzel anlatmissin ki okadar güzel okudum ki bayıldım yazılarının devamını bekliyoruz yüreği güzel ablam sevgiler. ..

 11. Sağlık ve sihhatimize şükürler olsun.
  SEVGİ ve MERHAMETİ elden bırakmamak lazım.
  Yazınız harika . Tebrikler arkadaşım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir