İDARECİLİK YAPAN ÖĞRETMENİN KATLAMALI HİZMET PUANI NEDEN VERİLMİYOR?

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre (40/6) zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere, zorunlu hizmet süreleri bittikten sonra aynı hizmet alanında çalışmaya devam etmeleri durumunda, zorunlu hizmetin bitişinin ilk yılı hizmet puanı %25, ikinci yılı %50, üçüncü yılından itibaren ise %100 arttırılarak eklenir.

KONCUK, “Doğuda bir il merkezinde lisede zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra bir sonraki yıl %25 artırımlı olarak hizmet puanı almasına rağmen daha sonra idarecilik sınavını kazanarak Doğuda aynı ilin bir ilçesinde başka bir lisede müdür yardımcısı olarak göreve başlayan öğretmen; hizmet alanı ve çalıştığı ilde bir değişiklik olmamasına rağmen yeni görev yerine geçmesiyle beraber katlamalı hizmet puanını alamamaktadır. İlgili yönetmelikte aksi bir durum belirtilmediği halde, katlamalı puan hakkı gerekçe gösterilmeksizin iptal edilmektedir. Bu durumda olan birçok öğretmen mağduriyet yaşamaktadır.” dedi.

Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre (40/6)
Doğuda aynı ilin bir ilçesinde başka bir lisede müdür yardımcısı olarak göreve başlayan

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, Milli Eğitim Bakanlığına verdiği soru önergesinde “İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki yetkililerin bu durumun isteğe bağlı yer değiştirmeden kaynaklandığını sözlü olarak ifade etmektedirler. Yani mesleki kariyerinde ilerlemek isteyen bir öğretmenin bundan dolayı aynı şehirde faklı bir okuldaki fırsatı değerlendirmesi mağduriyet sebebi olmaktadır. Bu uygulama ne yazık ki akla, mantığa ve mevzuata uygun değildir. Aynı şehirde sadece okul değiştirmeden dolayı bu puanların verilmemesi ne hukuki olarak ne etik olarak kabul edilemez. Yapılan işlemler haksız ve kabul edilemezdir. Bu şekilde çalışan öğretmenlerimizin mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.” dedi.

HABER Halit ERKILINÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir