Emekli ücretlerinin yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi için,
“Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz” diyen DİSK Emekli-Sen MYK Üyesi Mehmet Bunsuz:

“Hakkımızı helal etmiyoruz, isyan ediyoruz”

DİSK Emekli-Sen MYK Üyesi Mehmet Bunsuz, emekli maaşlarına yapılan zamlara tepki gösterdi. Emekliye reva görülen 8.45’lik zammın, temel gıda maddelerine yapılan zam karşısında eriyip gittiğine dikkat çeken Bunsuz, “Açlığa, sefalete ve sömürüye boyun eğmeyeceğiz. Hakkımızı helal etmiyoruz, etmeyeceğiz de” dedi.

“Hakkımızı helal etmiyoruz, isyan ediyoruz”
“Hakkımızı helal etmiyoruz, isyan ediyoruz”

“Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz” diyen Bunsuz, işçi emeklisinin maaş zammı bir yana refah düzeyinin artması bir yana, bir günlük market alışverişini bile karşılamadığını ifade eden Bunsuz, “ İktidarın zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere bir de küresel salgın döneminde üç kuruş zam vermemek adına başvurduğu ayak oyunlarını bitireceğiz” diye konuştu.

Yüzde 8.45’lik zammın yetersizliğini dile getiren Disk Emekli-Sen MYK Üyesi Mehmet Bunsuz, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Bu temmuz ayında da biz emeklilerin maaş zamlarına temel oluşturan, ancak bilimsel ve objektif değerlendirmelerden son derece uzak; dört işleme takla attırılarak belirlenen enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Böylece emekli zamları altı aylık “resmi” enflasyon oranında; yüzde 8.45 olarak belirlendi. Zamlar sonucunda;

En düşük memur emeklisi maaşına 247 lira,

2000 yılından önce emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 224 lira,

2000 yılından sonra emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 127 lira,

En düşük esnaf emeklisine 149 lira,

En düşük çiftçi emeklisine 140 lira artış yapılacak.

En düşük çiftçi emeklisine 140 lira artış yapılacak.
En düşük çiftçi emeklisine 140 lira artış yapılacak.

Gelin bu artış ile bir işçi emeklisinin market alışverişini birlikte yapalım: Bunu yaparken sadece sebze fiyatlarının son bir yılda yüzde 60, et ve balık fiyatlarının yüzde 20’nin üzerine arttığı gerçeği de aklımızın bir köşesinde dursun.

Bugün bu koşullarda işçi emeklisine yapılan zammın somut hali iki ekmek, bir kilo çay, bir litre sıvı yağ ve yarım kilo ettir. Ne var ki bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı henüz bunları almak için markete gitmeden gaza, elektriğe, suya; temel tüketim maddelerine getirilen zam karşısında eriyip gitmektedir.

Evet; dostlar, bugün bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı bırakalım refah düzeyinin artmasını, bir günlük market alışverişini dahi karşılamamaktadır.
Hakkımızı Helal Etmiyoruz!
Hakkımızı Helal Etmiyoruz!

Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.864,82 TL,  gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 9.331,67 TL iken en düşük emekli maaşının zamlı hali ile 1627 lira olacak olmasının başka bir açıklaması yoktur: Emeklilerin daha ellerine geçmeden, daha ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölümü beklemesi istenmektedir.

Ya bizim aklımızla alay ediliyor ya da ne TÜİK ne de hükümet dört işlem nedir bilmiyor!
Mehmet Bunsuz
Mehmet Bunsuz

Bilsinler: Aklımızla alay edilmesine izin vermeyiz!

Bilsinler: Açlığa, sefalete, sömürüye boyun eğmeyiz!

Bilsinler: Helal etmiyoruz; isyan ediyoruz!

Ülkenin ve emeklilerin somut gerçekliğinden uzak, en temel aritmetik ve istatistik bilimine dahi düşman olan TÜİK’e de; 365 günün 357 günü “emekliye zam müjdesi” manşeti atan sahibinin sesi basınlarına da aldanmıyoruz!

YUSUF ASLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir