Suzhou Klasik Bahçeleri,
Suzhou Klasik Bahçeleri.

Suzhou Klasik Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Çin’in Jiangsu Eylaletindeki Suzhou bölgesinde bulunan bir grup bahçedir.

Kuzey Song’tan geç Qing hanedanlarına kadar (11-19. Yüzyıl) yaklaşık bin yıllık bir dönemi kapsayan ve çoğunluğu akademisyenler tarafından yaptırılan bu bahçeler, klasik Çin bahçe tasarımının temel özelliklerinin birçoğunu, stratejik olarak konumlandırılmış köşkler ve pagodalarla kayaların, tepelerin ve nehirlerin doğal manzaralarını taklit eden peyzaj tasarımları ile standartlaştırmıştır.

Suzhou Klasik Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Çin’in Jiangsu Eylaletindeki Suzhou bölgesinde bulunan bir grup bahçedir.

Bu peyzaj bahçeleri orta Ming döneminde ve erken Qing hanedanlarında gelişerek 200 özel bahçeye ulaştı. Günümüzde Suzhou’da 69 korunan bahçe bulunmaktadır ve hepsi korunan “Milli Miras Alanı” olarak adlandırılmıştır.1997 ve 2000 yıllarında, Suzhou’daki en güzel bahçelerin sekizi ve yakındaki Tongli antik kentinde bulunan bir bahçe, UNESCO tarafından Suzhou tarzı klasik bahçelerin sanatını temsil etmek üzere Dünya Mirası olarak seçildi.

Ünlü Suzhou bahçe tasarımcıları arasında Zhang Liang, Ji Cheng, Ge Yuliang ve Chen Congzhou bulunur.

Gamze Dürmez
One thought on “Suzhou Klasik Bahçeleri.”
  1. […] Çin’in başkenti Pekin’e yakınlığı denizi sadece Çin’in değil dünyanında en sıkışık deniz trafiğinin olduğu alan olmasına neden olur. Son yıllar da denizin altında büyük petrol ve doğalgaz yatakları olduğu tespit edildi.Deniz, kuzeyde Liaotung Yarımadası ile, güneyde de Şandong Yarımadası ile Sarıdeniz’den ayrlır. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir