Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN BARINMA SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

Adana’da, Seyhan İlçe Belediye Meclisinde tüm siyasi partilerin katılımıyla kurulan meclis araştırma komisyonu mevsimlik işçilerin sosyal, ekonomik ve barınma sorunlarını yerinde araştırarak, çözümler üretmek doğrultusunda çadırları ziyaret etti.

Seyhan ilçesi Mürseloğlu ve Çaputçu köyü yakınlarında çadırlarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin ziyaretine Seyhan Belediye Meclis komisyon üyeleri ile birlikte Seyhan Kent Konseyi Başkanı Erkan Karakaya ile Seyhan Kent Konseyi Genel Sekreteri Esen Zor ‘da eşlik etti.

Seyhan kent Konseyi Başkanı Erkan Karakaya,  belediye meclis üyeleriyle birlikte tarım işçilerinin sorunlarına çözüm arayışında olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Yörede her tür sosyal imkandan yoksun, ekonomik olarak ülke ortalamasının en altında yer alan, tek geçim kaynaklarının tarlalarda karın tokluğuna çalışan beden işçisi konumundaki bu insanlar, ilkel şartlar altında barındıkları, gelişigüzel yapılmış, derme, çakma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar.

Yerinde yaptığımız tespitlerde Seyhan bölgesindeki mevsimlik tarım işçilerimizin en temel sorununun, sağlıklı bir barınma ihtiyacı olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bu insanlar yaşadıkları iptidai çadırlarda temiz içme suyu, banyo, tuvalet, hijyenik ortama sahip mutfak imkanlarından tümüyle yoksunlar. Bu vatandaşlarımız yağmur ve soğuğun yoğun olarak hakim olduğu şu kış günlerinde, mahkum edildikleri çaresizlik içerisinde tutunacak bir dal aramaktalar.

Toplumsal bir yara niteliğindeki bu sorunun çözümü için çalışan Seyhan Belediyesi Meclis komisyonunca  hazırlanacak rapor ve çözüm önerilerine katkı koyacaklarını belirten Seyhan Kent Konseyi başkanı Erkan Karakaya, alandaki izlem ve tespit çalışmaları sırasında mevsimlik tarım işçilerinin en çok ihtiyacı olan battaniye, yiyecek kolisi gibi yardımların yanında Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ekiplerince de çadırlarda yaşayanların sağlık taramasını yapıldığını sözlerine ekledi.   

İsmail  BAŞKAN

2 thoughts on “TARIM İŞÇİLERİNİN BARINMA SORUNU”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir