Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

Huzur Şehri Tunceli`ye 11 Milyon 330 Bin TL Destek

Fırat Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında, Tunceli`de destek almaya hak kazanan “Munzur Gözeleri Koruma Öncelikli Rekreasyonel Peyzaj Projesi”, “Bir TuTaM İnovasyon: Tunceli Tasarım Merkezi Projesi” ile “İşsizsen Gel Bakalım, Seni Bekliyor Tarım Projesi” ile ilgili destek sözleşmeleri imzalandı.Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine, Vali Tuncay Sonel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Önder Yurdakul, İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Kaya, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, FKA Tunceli Yatırım Destek Ofisi Birim Başkanı Murat Ortak ile basın mensupları katıldı.“Munzur Gözeleri, Munzur`un Ruhuna Uygun Hale Getirilecek” 
Burada konuşan Vali Tuncay Sonel, birkaç yıl öncesine kadar terör ile anılan Tunceli’nin, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, İçişleri Bakanımızın destekleri, Kahraman güvenlik güçlerimizin teröristle mücadelede başarılı operasyonları ile huzur şehri haline geldiğini belirtti. Fırat Kalkınma Ajansı’nın desteği ile 11 milyon lira tutarındaki “Munzur Gözeleri”, “Bir Tutam İnovasyon Tunceli Tasarım Merkezi” ve “İşsizsen Gel Bakalım, Seni Bekliyor Tarım” projelerini hayata geçireceklerini ifade eden Sonel, şöyle konuştu:
“Tunceli’de özellikle görüntü kirliliği arz eden Munzur Gözeleri Koruma Öncelikli Rekreasyonel Peyzaj projemiz 8 milyon lira. Bunun 6 milyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın katkısı, 2 milyonu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın katkısı ile hayata geçirilecek. Yine Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde Bir Tutam İnovasyon, Tunceli Tasarım Merkezi Projesi 1 milyon 800 bin lira. İl Tarım Orman Müdürlüğü bünyesinde İşsizsen Gel Bakalım, Seni Bekliyor Tarım Projesi ise 1 milyon 200 bin lira civarında. Bu üç projenin hepsi birbirinden değerli ama biri var ki şu an görüntü kirliliği arz eden, Munzur Suyu’nun çıktığı Ovacık Gözeleri’ndeki projemiz. Munzur’un ruhuna ve suyuna uygun hale getirilecek. Bu proje Tunceli için ülkemiz için çok önemli. Oraya binlerce turist geliyor ve şu an orada görüntü kirliliği arz eden beton ve çok kötü durumda olan yerler var. Biz buraya uygulanacak projeyi Akdeniz ve Hacettepe Üniversitesi’ndeki peyzajcı hocalarımızla çalıştık. Çok güzel bir proje çıktı ortaya. Projeyi inşallah 2020 yılı içinde bitireceğiz. Hem Tunceli’mize hem ülkemize hayırlı olsun. Bizlere her konuda destek veren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum`a teşekkür ediyoruz” dedi.3 projenin de son derece önemli olduğunu belirten Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise yaptığı konuşmada, ” Biz Tunceli’de önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Bunun en önemli unsuru da Sayın Valimizin bize yaptığı liderlik” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Vali Tuncay Sonel, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ile destek almaya hak kazanan kurum ve kuruluşların yöneticileri arasında sözleşmeler imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir