Prf.Dr.Ramazan Abay
“ÜLKEDE ÖNCELİKLE GÜVEN ORTAMI YARATILMALIDIR”

Bakanların, Merkez Bankası başkanlarının değiştirilmesi Türk Lirasındaki değer kaybının önlenmesini sağlayamaz. Türk Lirasının değer kaybının nedenlerini, Nisan 2017’de yapılan referandum, Haziran 2018’de yapılan
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri ve Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde, uygulanan politikalarda aramak lazımdır. Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan, ayrıntılarını bilmediğimiz protokollerde aramak gerekir. 2017 yılına kadar Merkez Bankası başkanları üzerinde siyasi iradenin baskıları bu denli olmamıştı.
Partili cumhurbaşkanlığı sistemimizde Merkez Bankası başkanları bankanın kuruluş kanunundaki kendisine verilen yetkileri bir tarafa bırakarak siyasi iradeye teslim olmuştur.
Merkez Bankası piyasa düzenleyici rolünü bir tarafa bırakarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında imkânlarını Hazine ve Maliye Bakanlığına aktararak Hazine ve Maliye Bakanlığı piyasaya canlılık getirmek için kamu bankaları aracılığı ile reel sektöre ucuz krediler vererek sözde büyüme rakamlarını yakalamayı kendince hedef seçmiştir.

Ülkede Öncelikle Güven Ortamı

Merkez Bankası’nın kasası, seçim kazanmak hedef güdülerek dolar baskı altında tutulmuş ve düşük kurlarla satılmıştır. Kasım 2020’de Hazine ve Maliye Bakanı ve Merkez Bankası başkanı görevden alındıktan sonra tecrübeli olduğuna inandığımız Naci Ağbal’ın göreve getirilmesi ile Merkez Bankası güvenilirliğini yeniden sağlamış ancak uygulanan akıllı politikalar siyasi iradenin hoşuna gitmediği için bir gece yarısı görevden alınmıştır.
Naci Ağbal’ın aldığı faiz artırma kararı yanlış olsaydı yeni Merkez Bankası Başkanı o zaman faizi indirebilirdi. Ancak öyle olmadı. Kısa sürede faiz indirimi yapılamayacağı mesajını da piyasaya verdi. Nitekim bugün mevduat faizleri yüzde 19-19,50 aralığına yerleşti. Kısa sürede de düşmeyecektir. Sn. Cumhurbaşkanı Merkez Bankası’nın bugün brüt 90 milyar dolar döviz rezervi olduğunu söylemektedir. Ancak bu borçlanarak sağlanan dövizlerdir.
Prf.Dr.Ramazan Abay
Prf.Dr.Ramazan Abay
Bunlara güvenerek piyasaya etkili müdahale yapılamaz. Siyasi iradenin bu sıkıntılı durumdan ülkenin çıkmasını sağlaması içinbirincisi ülkede güven ortamının sağlanması lazımdır. Öncelikle hukuk adalet sistemimize güven duyulacak ortamın oluşturulması gerekmektedir. İkincisi her türlü sabit sermaye yatırımlarından vazgeçilmelidir. Özellikle Kanal İstanbul sevdasından vazgeçilip bu ertelenmelidir.  Piyasaya güven tesis edildiğinde yerli ve yabancı yatırımların ve fonların akışının sağlanması teşvik edilmelidir.
Prf.Dr.Ramazan Abay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir