KADRİYE CİRİTCİ

TÜSİAV Antalya il Koordinatörü, OMC Eğitim Danışmanlık Tic. A. Ş. Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı, EKİPDER Yönetim Kurulu Başkanı başarılı iş insanı Sayın Reşat Güney ile iş hayatı, geleceğe yönelik hedefleri ve projelerini konuştuk.

Keyifli röportaj için kendilerine çok teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.,
Röportajımı sizlerle baş başa bırakıyorum.
Buyrunuz efendim.

Reşat Bey sizi tanıyarak başlayalım. Kendinizden bahseder misiniz

Tabi ki, profesyonel iş yaşamımda Türkiye’nin Beğendik Mağazaları, Oyak Holding Özdilek A.Ş. gibi büyük şirketlerinde görev aldım. İş hayatında 27. yılındayım. Daha sonra OMC’yi yurtdışında İngiltere’de kurduk. Türkiye’ye döndüğümüzde İbrahim Çeçen Yatırım Holding (Turizm Grubu) ’de İcra Kurulu Üyeliği ve İK ve Kalite Direktörlüğü yaptıktan sonra 2008 senesinde OMC’yi OMC Türkiye olarak Antalya’da yapılandırmaya başladık.

OMC Türkiye: yönetim danışmanlığı yapan bir firma, birçok oda, meslek örgütü, kurum ve şirkete danışmanlık ve eğitim hizmeti vermektedir.
OMC Türkiye, Stratejik Planlama, Faaliyet Odaklı bütçe, insan kaynakları yapılanmaları ve iş geliştirme konuları ve bu konuları kapsayan eğitimler alanında faaliyet göstermektedir.  

OMC Türkiye, büyüyerek yoluna devam ediyor ve on üçüncü yılımıza girdik. Şu anda otuzdan fazla çalışanımızla Türkiye’de yedi ilde faaliyet gösteriyoruz.

Bu dönem içerisinde farklı sektörlerde faaliyet göstermeye başladık. E-vrim markası adı altında e-dönüşüm hizmetlerini müşterilerimize sunuyoruz. Ülkemizin ilk beş büyük şehrinde yapılanmış durumdayız. E dönüşümün her alanında ve teknolojik yazılım konusunda ilerliyor. Ülkemizde kullanılan e dönüşümün bir ürünü olan KEP (Kurumsal Elektronik Posta) ‘in toplam sayısı 500 binin üzerinde E-vrim markası ile bu pazarın %10 nu tek başımıza üretmiş ve hizmet ediyor durumundayız. Ülke çapındaki bayilerimizle bu konuda da aktif olmaya devam edeceğiz
Ayrıca Turizme yönelik yatırımlarımızda bulunmakta bu konuda da yatırımlarımızı arttırmayı planlıyoruz.
 “STK’lar toplumların kılcal damarlarıdır. Hem demokratik anlamda hem de ekonomik anlamda gelişmelerine büyük katkı sağlarlar”

TÜSİAV Antalya il Koordinatörü, OMC Eğitim Danışmanlık Tic. A. Ş. Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı, EKİPDER Yönetim Kurulu Başkanı başarılı iş insanı Sayın Reşat Güney ile iş hayatı, geleceğe yönelik hedefleri ve projelerini konuştuk. Keyifli röportaj için kendilerine çok teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.Röportajımı sizlerle baş başa bırakıyorum.Buyrunuz efendim.
TÜSİAV Antalya il Koordinatörü, OMC Eğitim Danışmanlık Tic. A. Ş. Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı,
TÜSİAV ile nasıl tanıştınız? İş Birliği Nasıl İlerliyor?

Bu işin bir hikayesi var gerçekten doğru kişiler sizleri doğru kişilerle buluşturuyor. Dernek üyemiz aracılığı ile ilk adımı attık Üyemiz Sn Tuna Terzioğlu’nu  ziyaret etmek amacıyla Antalya’ya gelen TÜSİAV Platform Başkanları Sn Celalettin Solmaz, Sn Burak Aslanpınar ile bizleri tanıştırdı bu sohbet ile TÜSİAV ı tanıma kendilerine de EKİPDER’ i anlatma fırsatı oldu.
Duayen Başkanımız Veli SARITOPRAK ile arkadaşlarımız istişare ettiler bizlerin Ankara’ lı ve TÜSİAV üyesi İş adamlarını ziyaret etme talebimizi olumlu karşılandıktan sonra EKİPDER olarak, Ankara ‘ya TÜSİAV üyesi yedi derneği ziyaret ettik. Ziyaretimizde Derneğimizi anlatma ve kendilerini tanıma fırsatımız oldu iş birlikteliklerine açık olduğumuzu ifade ederek ilk adımları atmış olduk. Bu süreç sonrası TÜSİAV üyesi GGYD derneğinden 40 işadamı, bizden otuz işadamını Antalya’da İşte Fırsat ve İşimiz Gücümüz; Şehrimiz ortak etkinliği ile bir araya getirdik (B2B) Bu toplantılarda planlı 210 görüşme gerçekleşti plansız görüşmelerle bu sayı 280 görüşmeyi buldu
Yine Sn Başkanımız Veli Sarıtoprak’ın desteği ve onayı ile EKİPDER’in Ankara şubesinin kurulması çalışmalarına başladık ve bu sırada Başkanımız Antalya İl koordinatörlüğü görevi ile bu süreçlerin geliştirilmesi görevini tarafıma verdi. Umarım bu görevi layıkıyla yapar ülkemizin toplumsal ve ekonomik gelişimine kendi çapımızda da olsa katkı sağlayabiliriz.

Üretken Bir İnsansınız. İş Hayatındaki Mottonuz Nedir ?

Benim için para bir amaç değil yapmak istediklerim için sadece bir araç.
Herkesin bir hikayesi var yaşanmışlıkları, zorlukları ve sıkıntıları motivasyonunda itici güç oluşturabilir. Ben hiçbir kimseden aferin beklemedim sürekli kendime hedefler koydum, en büyük motivasyon bana göre insanın iç motivasyonu. Kendimi bir şey başarmış olarak görmüyorum ama şimdiye kadar yapabildiklerim gelecekte yapabileceklerim için beni mutlu ediyor ve azmimi arttırıyor.
Bireysel motivasyonumun temelinde ise bir vakıf kurmak ve özel çocukların gelişimine katkı sağlamak onların hayata tutunabilmelerini için çalışmak var.
Ayrıca ticaretimizin gelişmesi gerekiyor bunun için gerçekten çok çalışmalıyız ve iş birliklerimizi arttırmalıyız. TÜSİAV bu yüzden çok değerli bu yüzden önemli bunu düşünebilmek hayata geçirebilmek bir çok iş birliği ve proje üretmek kolay şeyler değil.
İş hayatı birliktelikle gelişir ve büyür fırsatlar yakalar, fırsat iş demek, iş istihdam ve refah demek.
Ben elimi herkese uzatıyorum, elimi sağlam ve içten tutan hiç kimseyi bırakmadım.

EKİPDER Yönetim Kurulu Başkanı başarılı iş insanı Sayın Reşat Güney
EKİPDER Yönetim Kurulu Başkanı başarılı iş insanı Sayın Reşat Güney
EKİPDER ne zaman kuruldu?

Faaliyet alanlarınız neler ve yürüttüğünüz çalışmalardan bahseder misiniz?
Derneğimiz Aralık 2019 tarihinde faaliyete geçti, üç arkadaşımla başlayan bu yolda şimdi çok sayıda iş adamı ve 3 şube ile yolumuza devam ediyoruz. Ekip Der şimdiye kadar hep ilkleri gerçekleştirdi. İş Adamı derneği olarak şube açan başka bir dernek yok yine başka şehirlerde faaliyet gösteren iş adamı dernekleri ile iş birliği yaparak (B2B toplantıları düzenleyerek) üyelerimizin ticaretini geliştirmek adına yine ilkleri gerçekleştirdik.
Geçtiğimiz günlerde yine bir adım attık üyelerimizden oluşan bir dış ticaret firması kurma kararı aldık ve prosedürleri tamamlıyoruz. Ülkemize döviz kazandırmak için bu alanda ilerlemek istiyoruz.
STK’lar toplumların kılcal damarlarıdır. Hem demokratik anlamda hem ekonomik anlamda gelişimlerine büyük katkı sağlarlar. Toplumsal gelişimlere de katkı sağlarlar. O yüzden STK’ların her biri kendi başında, kendi özelinde çok değerlidir ve tüm STK’ların yapısal olarak da devletin desteklemesinde büyük fayda var.
“Tek amacı üyelerinin ticaretini geliştirmek olan bir dernektir”

EKİPDER’in kuruluş amacı nedir?

Derneğin ismi çok önemli, ismini vurgulamak gerekiyor. Kapsadığı alan, amacı ve misyonundan bahsetmemiz gerekir
Tüzüğümüzde yazan amacımız ; Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, örf, adet, gelenek ve inançlara saygılı, yalnızca ve tek amacı üyelerinin ticaretini geliştirmek olan bir dernektir.
Birçok dernekte örnekler gördüm ve görev aldım. Yapılması ve yapılmaması gerekenleri gördüm. Derneği kurarken özellikle yurtdışındaki örnekleri inceledim. Ticaretinin gelişiminde farklı modeller uygulayan birçok kuruluş var. Ahilik kültürü, bizim ruhumuzda var. Toplumsal bir değerimiz bizim. Ticaretimizin asıl temelini oluşturan bir kültür. Bu yurtdışındaki örneklerle ahilik kültürünü nasıl eşleştirebiliriz diye düşündük. Maalesef bölgemizde ve ticari anlamda tüm SİAD’larda farklı bir algı var. Daha çok toplumsal kaygı içeren ya da sosyal statü konusuna odaklanma durumunda kalıyor bazı dernekler. Biz de böyle olsun istemedik. Biz tamamen iş odaklıyız.
“Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kadın ile erkek bir söz söyler, adam olan tutar”

İsmi nereden geliyor?

EKİPDER’in açılımını söylemek isterim. Ekonomi, İş Geliştirme ve Planlama Derneği. Burada sizinde dikkatinizi çekecektir. Sonunda iş adamları, iş kadınları ya da iş insanı diye bir kavram yok. Böyle kelimelere takılmak istemedik. Bir söz var. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. “Kadın ile erkek bir söz söyler, adam olan tutar” O yüzden iş insanları kavramı da modern bir yapı içinde maalesef son dönemde bu kavrama girdi. Bütün iş adamları dernekleri, isimlerini değiştirerek iş insanları oldu. Oysa adam kavramı, insanlıkla eşdeğer bir kelimedir. Aslında adamı kullanmak mantığı, insanı vurgular. 40 yıl önceki TUSİAD’da bunu kurduklarında böyle bir kavram yoktu. İnsanı vurgulamak için söylenen bir kavramdı. Gün geldi, gün geçti, insanlar iş insanı diye bir grubun içerisine katmak durumunda kaldı. İnsanlar bir türlü isminin ne olması gerektiği konusunda konuşur tabirle iş insanları diye düzeltmek durumunda kalıyorlar. Biz hiç bunlara girmek istemedik. Farkındaysanız yine ismimizde bölge ismi yok. Genç, yaşlı, orta yaşlı, ihtiyar ya da bölgenin öne çıkan etnik gruplarını ifade eden şuralı, buralı diye bir ifade de yok. O yüzden çok global bir isim. Derneğimizde İranlı, Ahıskalı arkadaşlarımızda var. Derneğimizde yetki kullanabilecek profesyonel yöneticilerde var. Bir noktaya ya da zümreye işaret etmek istemiyoruz. O yüzden de ismimiz Ekonomi, İş Geliştirme ve Planlama Derneği. Bu önemli bir konu, böyle olmasını istedik çünkü Türkiye’ye yayılmak istiyoruz ve şubeleşiyoruz.. Ülkenin iş hayatına katkı sağlayan bir dernek olmak istiyoruz. Sadece bölgesel düşünmek istemedik. O yüzden de bu ismi olabildiğince global seçmeye çalıştık. Herkese hitap edebilir olmasına özen gösterdik. Yani bu rastlantı icabı bir isim değil, üzerinde çalışılmış, düşünülmüş bir isim. O yüzden de toplumsal uzlaşmaya da toplumsal barışa da iş hayatında da bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Peki, derneğe üyelik şartınız nedir?

Tabi ki, özellikle şu var; muhakkak ticari faaliyetinde eğer katılımcılar şirketse, üç yıllık bir şirket olmak zorundadır. Ticari anlamda geçmişinde sorun yaşamaması gerekiyor. Kendisi ve şirketiyle alakalı olumsuzluk olmaması gerekiyor. Eğer profesyonel bir yönetici alacaksak kesinlikle en az 15 ile 20 yıllık profesyonel iş hayatı olması gerekiyor. Bununla beraber yetki kullanabilecek, kararları alabilecek noktada profesyonel yöneticinin olması gerekiyor. Sonuçta yine İran ya da Kırgız ya da Özbek herhangi bir ülke vatandaşı olanında herhangi bir şirket sahibi olması, Türkiye’de vergi mükellefi olması ve ülkeye para kazandırıyor olması lazım ki bizim derneğimizde faaliyetlerini sürdürebilsin.
“Biz on sekiz ay içerisinde yirmi milyon liralıya yakın ticaret hacmine ulaştık”

Duayen Başkanımız Veli SARITOPRAK ve EKİPDER Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Güney
Reşat Güney ve Duayen Başkanımız Veli SARITOPRAK
Derneğin kuralları neler?

Ahilik kültüründen bahsetmiştik. Ahilik kültürünü biliyorsunuz etik kurallar demektir. Yanındaki esnafı, ticari erbabını desteklemek demektir. Biz on sekiz ay içerisinde yirmi milyon liralıya yakın ticaret hacmine ulaştık. Dernekte herkes birbirine iş konusunda yardımcı olabiliyor. Bizdeki kuralların en başında hiç kimse birbirine iş yönlendirdiğinde komisyon talep edemez, ihraç sebebidir. Ama herkes birbirine iş yönlendirmekle mükelleftir. Bizim derneğimizde hiç kimse birbiriyle iş yapmak zorunda değildir ama kesinlikle teklif almak zorundadır. Örneğin; benim sigortacım var ve ben yıllardır aynı sigorta şirketiyle çalışıyorum ama derneğimde de bir üyemizin sigorta şirketi var. Biz üyemize diyoruz ki; “Her yerden teklif alabilirsin, her yer ile çalışabilirsin. Bu konuda hiçbir sorunumuz yok ama sen konuştuğum bu süreçleri üyemle de paylaş. Üyem eğer sana aynı hizmeti daha iyi şartlarda verebiliyorsa üyemle çalış” Eğer üyemden teklif almazsa ihtar veriyoruz. Başkasıyla ticaret yapabilir ama tek koşulumuz teklif almasıdır. Eğer bu iki kez tekrarlanırsa ihraç sebebidir. Farklı bir şey daha uyguladık. Toplantı katılım sorumluluğu etik ticaretteki hassasiyetlerimiz disiplin kurulumuzca sıkı takip edilmektedir..
“Hedefimiz uzun vade de iki bin üye iş adamına ulaşmak”

Derneğin hedefi nedir?

Bizim hedefimiz uzun vade de iki bin tane iş adamına ulaşmak. Bu anlamda büyük hedefleri olan bir dernektir. Kendi içinde kapalı, üyelerinin sadece birbirleriyle yaptığı ticaretten oluşan bir dernek olsun istemiyoruz. Çok önemli misyonlarımız var. Tüm arkadaşlarıma buradan teşekkür ederim. Hepsi koyduğumuz tüm kurallara uymaya gayret ediyorlar. Bütün kuralların altında her arkadaşımın imzası var. İlk sekiz toplantımızı bu tüzüğü kurmak için yaptık. Yapacaklarımız konusunda mutabık kaldık. Diğer derneklerde hatta şirketlerde olmayan bir şey daha söyleyeyim. Derneğimiz faaliyete başlamadan önce harcayacağımız paramız, bütçemiz hangi faaliyetleri yapacağımız bellidir. Göç yolda düzelir doğrudur ama yola çıkmadan önce de bir plan yapmak, nerede duracağımı, yanıma neler alacağımı, nasıl yol alacağımı bilmem lazım. Planlı bir şekilde yola çıktık. Tüm arkadaşlarım canla başla çalıştılar, katkı sağladılar, tekrar tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir