İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, “Irak Hükümetinin getirdiği ithalat yasağının Türkiye’de yumurta üreticilerini çıkmaza sürüklediğini, her geçen gün düşen yumurta fiyatlarının birçok firmanın iflas etmesine sebep olduğunu duymaktayız.” dedi.

Uluslararası ticarete aykırı olan bu durumun, yumurta sektörü, Irak hükümetinin Mayıs ayından bu yana yumurta ithalatını durdurması ile çok ciddi bir ekonomik krizin içerisine giren üretici zarar ediyor ve yem fiyatlarından dolayı beslenme ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar.

KONCUK, Bakanlık olarak, iflasların önüne geçebilmek amacı ve yumurta fiyatları normale dönene kadar, üreticilerin “kredi borçlarının ve sigorta primlerinin” ertelenmesi, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından, yumurta üreticilerine vadeli mısır ve buğday temin edilmesi ve üreticinin zararını karşılayacak telafi ödemesini “hibe” gibi üreticinin sorunlarını çözmek için bir çalışmanız var mıdır? diyerek Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiğini ve takipçisi olacağını belirtti.

HABER HALİT ERKILINÇ

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir