Zaman eskiyor dostlar; üzülmeye gerek yok. Çayda dem, mumda alev, şiirde mısra, takvimden yaprak, son sayfaya gelinen kitap, solan bir çiçek gibi eskiyor. O yüzden batana, bitene, yitene, gidene aldırma ve geleceğin pırıltılı ışıkların en küçük hücrelerinde bile hisset.
 
Zaman eskiyor dostlar; bitmez zannettiklerimiz, gelmez dediklerimiz, hayal ettiklerimiz sonbaharda düşen yaprak misali hüzünlü bir yangınla kül oluyor. Olsun…Sen Zümrüdü Anka Kuşu misali küllerinden yeniden doğmak için seni bıraktıkları yerde zafer şarkıları söylemeye başla.
 
Zaman eskiyor dostlar; günler haftalara, haftalar aylara karışıyor ve yıllar geri dönülmez yollar gibi mazinin kollarında eriyor. Erisin… Sen yaptıklarınla hangi vicdanları ummanlara çevirdiğini hatırla.
 
Zaman eskiyor dostlar; yüreğinde biriktirdiklerin, aklında tuttukların, ruhunu mengeneyle sıktıkların sel çekildikten sonra kalan molozlar gibi acı bir hatıra bırakıyor hem de. Takılma… Ağa tutulan balık gibi çırpınıp durursun. Sen bir fıkra gibi başlayan hayatına destanlar yaz ve bir şiir gibi selamla ölüm denilen gerçeği.
 
Zaman eskiyor dostlar; eskitme kendini. Tebessümü, her sabah güneşe merhaba demek için yönünü değiştiren gündöndüler gibi yüreğinde en nadide süs olarak sakla. Sakın sorularla, keşkelerle, maziye takılarak, insanların yaptıklarına bakarak yorma kendini. Ne kadar özel olduğunu hatırla.
 
Zaman eskiyor dostlar; ömür çeşmesi kuruyor ama öteki alemde yaptıklarımızdan oluşan bir orman yeşeriyor. Yaşadığımız her anın imtihan olduğu gerçeği kalbimizi serinletiyor. O yüzden gelen her neyse muhabbetle hürmet et ve giderken sevgiden yapılmış harika bir mazi kalsın yüzünde.
 
Zaman eskiyor dostlar; sevdanın en gerçek adresi olan Yüce Yaratıcı, vuslat anı için sebepler yaratıyor, dünyadan el etek çektiriyor ve biz aslımız olanı istiyoruz.
 
Zaman eskiyor dostlar; güzel yaşamak bir seçim. Her şeyden lezzet almak bakış açımızda. Olumsuz değerlendirerek sakın cümlelerine ağırlık yükleme. Göğsünü öyle bir aç ki kelebekler havalansın çiçeklerin dünyasında sevgiliyle buluşmak için.
 
Zaman eskiyor dostlar; erken yaşama ama geç de kalma hiçbir şeye. Zamanı gelmeden açmaz hiç bir çiçek o yüzden sen de erkenden isteme. Sabırla senin için yaratılan muhteşem güzelliği seyret fakat azimle çalışarak ne kadar şiddetle istediğini Rabbine ilet.
 
Zaman eskiyor dostlar; geri gelmiyor geçmişte bıraktıklarımız. Heybende neler var onlarla ilgilen. Saçlarının ağrımasına, belinin bükülmesine, teninin kırışmasına aldırma. “Her yaşın bir güzelliği var.” de anın keyfini çıkar.
 
Zaman eskiyor dostlar; bugün kendin için bir şey yap ve ne kadar affetmediğin kimse varsa onları Allah için affet. Özür dilemen gereken ne kadar yürek varsa mahcubiyetini ilet. Teşekkürü eksik ettiğin her kim varsa kapısını çal ve iltifat et.
 
Zaman eskiyor dostlar ama sen üzülme. Asıl yaşanacak olan günler hazırlanıyor senin için. Hangi köşkte yaşayacağını sen belirle. Her zaman dua olsun dilinde, “Allah’ım ömrüme ağır gelenleri anlayabilecek feraset, senin tanımadan geçen günlerin kalıntılarını temizlemek için basiret, affına mazhar olabilmek için hidayet nasip eyle.” de.
 
Zaman eskiyor dostlar; hadi kendin için bir şeyler yap ve mutlu olmayı, huzurla dolmayı, neşeli kalmayı kimseden beklemeden aslanlar gibi yaşamaya başla. Sakın gencecik yaşta öldürme yüreğini hangi yaşta olursan ol sen Allah’ın yarattığı en güzel mucizesin     
 
YAZAR : Mülkiye TEKİN                             

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir