Çin Halk Cumhuriyeti’nde Beijing, Shanghai ve Guangzhou’daki havalimanlarının rekabet gücü, yıllık 10 milyondan fazla yolcu hacmiyle 37 Çinli havaalanının hepsinin üzerinde bir yolcu trafiğine ev sahipliği yapıyor.

Çin’in küresel uçuş veri hizmetleri şirketi olan VariFlight tarafından yayımlanan, “Çin Havaalanları Rekabet Edebilirlik Endeks Raporu”nda, Beijing Başkent Uluslararası Havaalanı, Shanghai Pudong Uluslararası Havaalanı ve Guangzhou Baiyun Uluslararası Havaalanın, Çin havalimanlarında en yüksek iç uçuş bağlantısına sahip oldukları belirtildi.

Havaalanı rekabetçiliğinde, yolcu kapasitesi, rota ağı, kârlılık ve operasyonel verimlilik dahil olmak üzere çok boyutlu faktörleri göz önünde bulunduruyor.

Raporda, 2018 yılında Beijing Başkent Uluslararası Havalimanı’nın iç hat yolcu taşımacılığında en yüksek kapasiteye sahip olduğu, iç hat ve dış hat aktarmalarında da yine ilk sırada yer aldığı kaydedildi.

Shanghai Pudong Uluslararası Havaalanı ise, küresel ölçekte en çok bağlantı uçuşu sağlayan havaalanlarında ilk sıralara girmeyi başardı.

Yolcu trafiği segmentinde ilk 10 havalimanı sırasıyla Beijing, Shanghai (Pudong), Guangzhou, Chengdu, Shenzhen, Kunming, Xi’an, Shanghai (Hongqiao), Chongqing ve Hangzhou havaalanları olarak bildirildi.

VariFlight şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zheng Hongfeng, “Büyüyen seyahat taleplerini ve pazar genişlemesini karşılamak için, Çin havaalanları iç ve dış uçuşlarda daha geniş kapsamlı bir rekabet gücü oluşturma ihtiyacı duyuyor.” dedi.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir