Bir dönem Beyaz Saray Sözcülüğü görevini de yürüten Grisham yaptığı açıklamada, görevini memnuniyetle yaptığını ancak olayların ardından istifa kararını aldığını kaydetti.

ABD’de Kongre binasının işgali sonrası Beyaz Saray’da istifa dalgası

Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump destekçilerinin Kongre binasını basması ve şiddet olaylarının ardından Beyaz Saray’da istifa dalgası geldi.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump’ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham görevinden ayrıldı.

Trump’ın eşi Melania Trump’ın Özel Kalem Müdürü Grisham, olaylar nedeniyle görevinden ayrıldığını açıklayarak ilk görevinden ayrılan isim oldu.

ABD'de Kongre binasının işgali sonrası Beyaz Saray'da istifa dalgası
ABD’de Kongre binasının işgali sonrası Beyaz Saray’da istifa dalgası

Grisham yaptığı açıklamada,

Bir dönem Beyaz Saray Sözcülüğü görevini de yürüten Grisham yaptığı açıklamada, görevini memnuniyetle yaptığını ancak olayların tavsif etmeyip olayların ardından istifa kararını aldığını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews ve Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta da ilerleyen saatlerde olayları kabullenmeyip istifa ettiklerini duyurdu.

Ulusal Güvenlik Danışmanının da istifa etmeyi düşündüğü iddiası

Öte yandan Amerikan basınına yansıyan iddialara göre, Beyaz Saray’daki önemli iaimlerin Trup ‘tarafından ve taraftarların gerçekleştirdikleri olayların Amerika Halkına zarar vereceğinden başka isimler de görvlerin’den ayrılacakların açıklamayı planlıyor.

İddialara göre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger ve Beyaz Saray Özel Kalem Yardımcısı Chris Liddell da görevinden ayrılmayı düşünen diğer isimler arasında yer alıyor.

Trump yanlıları Kongreyi bastı

Çarşamba günü, Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki barikatlar aşarak binaya girmeye çalıştılar

Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Senatoya girmişti. Olaylarda en az 4 kişi hayatını kaybetti.

Mike Pence ve Kongre üyeleri

Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması’nın onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarılmıştı.

Sakin olmaları için çağrıda bulunmuştu.

ABD Başkanı Trump ise Twitter hesabından Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine sakin olmaları için çağrıda bulunmuştu.

Trump’ın göstericilerden evlerine gitmesini istemesi üzerine kalabalık dağılmaya başlamış, ABD Kongresinin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra yerel saat ile 17.40 civarında binanın güvenliğinin sağlandığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir