BRAGİ
BRAGİ FARK EDEMEDİN

Müzige ne zaman başladınız? Sizi kimlerden ilham aldınız.?

Müziğe ilgi duymam, ilk okul çağlarına kadar dayanırdır lakin çok utangaç ve içine kapanık bi çocuk olduğum için her zaman kendi başımayken söylerdim. Aydınlanma çağım lisede oldu. Ev tipi home stüdyolarda ilk kayıtlarımı aldım.

Bir eserin oluşmasında uyguladığınız standart bir süreç var mıdır?

Evet, bir eserin oluşmasında değişkenlik göstersede standart bir süreç vardır. Klasik olarak şöyle ilerler; önce alt yapı dediğimiz müzik seçilir yada üretilir.
Sonra o melodilere uygun bir şarkı kompozisyonu yazılır. Daha sonra stüdyo kaydına girilip müziğe vokaller ve back vokaller kaydedilir. En sonra mix&mastering dediğimiz, parçanın dinlenebilir hale gelmesini sağlayan, düzenleme,ses patlakları, arızalar, efektler vs gibi işlemler yapılır. Son olarakta tercihe göre klip çekilir yada çekilmez piyasaya sürülür.

Bir müzik eserinin gerçeğe dönüşümünde ve kalitesinin belirlenmesinde sizce rol alan aktörler kimlerdir?

Okuyucu , eğer müzik aletlerini kendi çalamıyorsa enstrümancılar , video makerlar (yönetmenler,oyuncular klip çekilecekse) en son ise dinleyicilerdir.

BRAGİ
BRAGİ
Beste yaparken yorumcunun kapasitesini göz önünde bulundurur musunuz? Yorumcunun kapasitesi eserinizin sınırlarını etkiler mi?

Kesinlikle yorumcunun yeteneği ve kapasitesi çok önemli bir unsurdur. Yapılacak bestelerde ise muhakkak yorumcunun kapasitesi göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Malum herkes her besteyi yorumlayamaz.

Eserlerinizin yorumlanması sırasında notada yazdıklarınızın olduğu gibi seslendirilmesi sizin için ne kadar önemli midir? Katkıya açık mısınızdır?

Elbette ki daha yaratıcı ve güzellik katacaksa elbetteki olabilir. Aksi halde notalara uygun yorumlanması her zaman tercihtir.

Herhangi bir eserinizin hayata geçirilmesiyle elde edilen geri dönüşümün kalitesi sonraki çalışmalarınızı etkiler mi? Nasıl?

Hayır etkilemez. Çünkü içimden geldiği gibi üretiyorum ve öyle yapmayada devam edeceğim. Benimle yürümek isteyenler için kapının açık olduğu gibi yürümek istemeyenler içinde aynı kapı yine açık. Kendim için yapıyorum bu işi bir başkası için değil. Benle aynı fikri paylaşanlar zaten benimle birlikte yürüyorlar.

Müziğe ilgi duymam, ilk okul çağlarına kadar dayanırdır lakin çok utangaç ve içine kapanık bi çocuk olduğum için her zaman kendi başımayken söylerdim.
Ritim kavramı sizin için ne ifade ediyor? Bestelerinizde ritim kavramını nasıl kullanırsınız? Ritim bağlamında güçlü bulduğunuz bir müzik eseri örnek verebilir misiniz?

Ritim benim için her şeydir. Sample’da önemlidir aynı derecede. Bestelerimin ritimlere tam oturmasına özen gösteririm. Kimse ritmi kaymış bi şarkıyı dinlemek istemez dinlesede hiçbir zevk vermez. Ritim bağlamında güçlü bulduğum bir esere örnek olarak ilk alkıma gelen Contra’nın Orking ile birlikte yorumladığı ‘Uyu Gelmedik Daha’ adlı eseri söyleyebilirim.

BRAGİ Fark edemedin
BRAGİ Fark edemedin
Ekonomik anlamda bakarsanız nasıl yaparsınız

Ekonomik anlamda bakarsak, müzik ile ilgilenmek türkiye şartlarında gerçekten çok zor. Hele ki bu işi meslek olarak yapmıyor ve bu işten kazanç sağlamıyorsanız gerçekten çok zor ve çok pahalı işler.

Müzikte beklentileriniz nelerdir.?

Müziğin evrenselliğinide kullanarak insanlara duygu , düşünce ve hislerimi veya etraflarında olup bitipte bi haber oldukları işleri anlatarak bir nebze olsun hem kendim rahatlayıp hemde insanları uyandırmak.

Son olarak vermek istediğiniz mesaj nedir

Bu röportaj fırsatını sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Son olarak şunları söylemek isterim ki , televizyon , telefon ve benzeri teknolojik ürünlerin içerisinde kaybolmamalarını temenni etmek. Temenni diyorum çünkü gençlerimiz ve diğer insanlarımız kendilerine dokunmayan yılan bin yaşasın mantığındalar okumak araştırmak vs gibi şeyleri neredeyse hiç yapmıyorlar. Merkalı olun, okuyun, araştırın, gezin ve dünyayı görün.

AT GÖZLÜKLERİNİZİ ÇIKARIN LÜTFEN 🙏

uha (UNİ HABER AJANSI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir