Adana Milletvekili İsmail Koncuk,
ÇİFTÇİLERİN, BORÇLARI FAİZSİZ VE UZUN VADEYE YAYILARAK TAKSİTLENDİRİLMEDİR!

Çifçilerin Borçları Adana Milletvekili İsmail Koncuk, çiftçilerimizin bankalara olan toplam borcunun; 89 milyar lirası kamu bankalarına, 22 milyar lirası yabancı bankalara, 11 milyar lirası ise yerli özel bankalara olan borçlarıdır. 2020 Eylül ayı itibariyle bankalarca kullandırılan toplan kredinin %4,3’ü takibe düşmüş kredileri kapsarken, takibe düşen kredi miktarı 5 milyar lirayı geçmiştir. Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında 2015-2020 Haziran tarihleri arasında iki kat artış olduğu söyledi.

Çifçilerin Borçları

Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle geliri ciddi anlamda azalan ve krediye ihtiyaç duyan tarım sektöründe yaşanan sorunlar, Covid-19 salgını ile daha fazla artış gösterdiği için konuyu Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından cevaplandırılmasını talep ederek konuyu Meclis gündemine taşıdığını belirtti.

TBMM ‘si Kürsüsünde Konuşan Koncuk
FAİZSİZ VE UZUN VADEYE YAYILARAK TAKSİTLENDİRİLMELİ!

Koncuk, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz ve uzun vadeye yayılarak taksitlendirilmesi yönünde yakın zamanda başlatılacak bir uygulamanın başlatılması, bankalara olan borçlarının faizsiz ve uzun vadeye yayılarak taksitlendirilmesi ve Covid-19 salgını nedeni ile Temmuz ayında durdurulan ve Ağustos ayında yeniden başlatılan Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bankalarca başlatılmış haciz işlemlerinin acilen durdurulması yönünde çalışmanın ivedilikle yapılması gerektiğini belirtti.

Halit ERKILINÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir