Çin Devlet Konseyi’nin açıkladığı Hükümet Yatırım Yönetmenliği 1 Temmuz 2019’da resmen yürürlüğe girecek. Yönetmelik, hükümet yatırımı yönetimiyle ilgili ilk idari düzenleme ve yatırım alanındaki temel bir düzenleyici sistem olarak dikkat çekiyor. Yönetmelik sayesinde ileride hükümet yatırımının daha düzgün ve verimli gerçekleştirileceği savunuluyor.
 
Yönetmelikte belirlenen hükümet yatırımı, Çin’de bütçeden ayırılan sabit sermaye yatırımları ve inşaat faaliyetlerini kapsıyor. Yeni inşaat, genişleme, yeniden yapılanma, teknolojik dönüşüm gibi faaliyetler bu kapsamda yer alıyor.Yönetmeliğe göre, hükümetin yatırım sermayeleri, piyasanın etkin bir şekilde kaynakları tahsis edemediği, kamu hizmetleri, kamu altyapısı, tarım ve kırsal alanlar, ekolojik çevre koruma, büyük bilimsel ve teknolojik ilerleme, sosyal yönetim, ulusal güvenlik dahil kamusal projelere aktarılacak. Bu projeler, esas olarak kar amacı gütmeyen yatırım projelerinden oluşuyor.Çin Politika Bilimi Derneği’ne bağlı ekonomik politikaları komitesi başkan yardımcısı Xu Hongcai, hükümet yatırımının kar amacı gütmeyen yatırım projesi olarak saptanmasının, hükümet yatırımının esas olarak piyasa ekonomisinde başarısız alanlara yöneldiğini gösterdiğini belirtti.Xu Hongcai, “Hükümet yatırımı, esas olarak kamusal ürünlerin ve hizmetlerin sağlanmasına yönelmeli. Çünkü bu eksik olan bir alandır. Hükümetin önemli rolü de piyasa fonksiyonlarındaki bazı kusurları telafi etmektir. Bu alan, sıradan halkın hayati çıkarlarını ilgilendirmektedir. Sosyal ve ekolojik faydaların belirgin konuma koyulması gerekiyor.” diye konuştu.Yatırım ilkeleri ve temel şartlar açısından, yönetmelikte hükümet yatırımının bilimsel kararlaştırma, düzgün yönetim, verimliğe önem verme ve şeffaflık ilkesine uyum sağlanması, ekonomik ve toplumsal gelişme seviyesi ve mali gelir-gider durumuna uyması gerektiğine işaret edildi. Yönetmeliğe göre, hükümet ve ilgili birimlerin hükümet yatırım fonlarını toplamak için yasadışı borçlanma yapmasına izin verilmiyor. Çeşitli yatırımcılara eşit davranılarak ayrımcı koşullar koyulmaması gerekiyor. 
 
Yatırım kararlaştırma prosedürleri bakımından, yönetmenliğe göre, yatırım yönetim birimleri veya diğer ilgili birimlerin, aracı kurumları değerlendirme, halkın katılımı, uzmanların değerlendirmeleri, riskleri değerlendirme temelinde önemli projelere onay verilip verilmemesini kararlaştırması gerekiyor.Gelecekte hükümet yatırımının daha düzgün olacağına işaret eden Xu Hongcai, “Hükümet yatırımlarının düzgün bir şekilde yönlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Yönetmenliğin ortaya getirilmesiyle, yatırım kararlaştırma, kararın yürütülmesi, projelerle ilgili planlama ve yatırım hareketinin denetimi gibi alanlarda şimdi izlenecek yasalar ve düzenlemeler var olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.Çin Renmin Üniversitesi Maliye ve Finans Fakültesi Dekan Yardımcısı Zhao Xijun, hükümet yatırımının düzenlenmesiyle, yatırım verimliğinin de yükseltileceğini söyledi.
 
Zhao şunları ekledi:“Hükümet yatırımına nispeten kapsamlı bir yönetim sistemi getirilmesi, gelecekte hükümet yatırımının verimliliğinin yükseltilmesi ve işleyişin belirgin olmasına son derece faydalı olacak. Bana göre, bu gelecekte hükümet yatırımında aktif rol oynayacak.”

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir