88. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında kısa bir süre önce, Türkiye-Çin Ticaret ve Yatırım İş Birliği Forumu gerçekleştirildi. Katılımcılar forumda, ticaret korumacılığına ve tek taraflılığa karşı çıkarak, açık bir dünya ekonomisi oluşması için çağrı yaptı.

Foruma, Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang, Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li dahil olmak üzere ticaret, sanayi ve borsa başkanlarının yanı sıra, uluslararası delegasyon temsilcileri katıldı.

Ruhsar Pekcan forumda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Çin’in ticari ve ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ancak mevcut durumda ticaret korumacılığı ve tek taraflılık konusunda endişelerinin bulunduğunu dile getiren Pekcan, şunları söyledi:

“Küresel ekonomide son yıllarda çok gerilimli dönüşümler hepimizin dikkatinizi çekiyor. Korumacılık önlemleri, ticaret savaşları, küresel ekonomideki etkisini her geçen gün biraz daha hissettiriyor. Yine son yıllarda ticaret diplomasisi de çok taraflı iş birliklerinden tek taraflı iş birliklerine doğru kayıyor.”

Çin’in açık bir dünya ekonomisi oluşmasına olumlu katkılar yaptığını söyleyen
Li Chenggang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Reform ve dışa açılmanın Çin’in temel ulusal politikası olduğunu hatırlatan Li Chenggang, son yıllarda Çin’in dünyanın ekonomik büyümesine katkı oranının yüzde 30’u aştığını vurguladı. Li, Çin’in ithal mallarının hacminin 2013’ten 2018’e kadar 11 trilyon dolara ulaştığını kaydetti. Çin’in açık bir dünya ekonomisi oluşmasına olumlu katkılar yaptığını söyleyen Li Chenggang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in dışa açılma amacının ve kararlılığının değiştirilmeyeceğini vurguladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan da ülkenin tüm sektörlerini Çin gibi gelişen ülkeler dahil olmak üzere yurtdışı pazarlarını keşfetme konusunda teşvik etti. Ekonomik ve ticari iş birliğinin güçlendirilmesi iki ülkenin de ortak çıkarlarına uygun. Aynı zamanda iki ülke ile bölgede refah ve kalkınma gerçekleştirecek.”

Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li ise, ekonomik küreselleşmenin insanlığın gelişmesinin tek yolu olduğunu, ticaret korumacılığının ve tek taraflılığın sorunları çözemeyeceğini vurguladı. Bu tür faaliyetlerin dünya ekonomisindeki belirsizliği şiddetlendireceğini hatırlatan Deng Li, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çin ile Türkiye, çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla destekliyor, açık bir dünya ekonomisi inşasını teşvik ediyor ve bu yönde çaba harcıyor. İki tarafın koordinasyonu güçlendirerek, ekonomik küreselleşmeyi daha açık, kapsayıcı, dengeli şekilde ve karşılıklı kazanç yönünde teşvik etmesini umuyoruz.”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak da Kuşak ve Yol inisiyatifi’nin bölgesel ve küresel ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesi açısından önemli bir girişim olduğuna işaret etti. İnisiyatifin açık bir dünya ekonomisi inşasına faydalı olduğunu aktaran Olpak, Çin’e Türkiye ile Kuşak ve Yol çerçevesinde tüm taraflardaki iş birliğini güçlendirmesi çağrısında bulundu. Olpak bu konuda şöyle konuştu:

“Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde çok önemli. Çin’in hem Türkiye’deki mevcut yatırımlarını artırmasını hem de Türkiye’yi Kuşak ve Yol içerisinde daha pozitif bir şekilde konumlandırmasını beklediğimizi de bir defa daha burada huzurunuzda ifade etmek isterim.”

Katılımcılar, günümüz dünyasının yeni büyük gelişmeler, değişiklikler ve düzenlemelerle karşı karşıya bulunduğunu anımsatarak, tüm ülkelerin sosyo-ekonomik kalkınmasının da artık daha iç içe olduğunu dile getirdi. Ancak aynı zamanda korumacılık ve tek taraflılık eğilimlerinin de arttığına vurgu yaptı.

Forumda, önemli gelişen pazarlar ve ülkeler olan Çin ile Türkiye’nin ekonomik küreselleşme sürecinin ilerlemesi ve açık dünya ekonomisi oluşturulması için orta çaba harcaması gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir