29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

CUHURİYET

23 Nisan 1920 tarihinde, Ankara’da açılan TBMM Hükümeti döneminde kurulan Halk Yönetimi 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in ilanına kadar devam etmiştir.

Türk Milleti’nin Milli Mücadele’yi kazanarak bağımsızlığını kazanmasını sağlayan Atatürk, savaş sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Türk milletinin yapısına en uygun yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğunu düşünen Atatürk, Cumhuriyetin gerektirdiği kurumları da oluşturmuştur.

Atatürk’e göre Cumhuriyet,” erdem’e dayanır. 1910’larda düşündüğü, 27 Eylül 1923 tarihinde Hâkimiyeti Milliye gazetesinde yayımlanan demecinde açıkladığı, düzenli girişimlerden sonra kendisinin hazırladığı anayasa değişikliğinin benimsenmesiyle yaşama geçen bir erdemdir ve temeli kültürdür. Koruyucuları ise etnik ve dinsel özelliklerini söyleme özgürlüğü içinde “Ne mutlu Türk’üm” diyebilen her yurttaştır. Düşüncesi, vicdanı ve bilgisi özgür gençlik yetiştirmeyi amaçlayan cumhuriyet, ulusal kimliğimizin de yasallaşmasıdır. Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen cumhuriyetin korunmasının önemi yine Atatürk’ün sözlerinde saklıdır.

Kadriye Ciritci
Kadriye Ciritci

“Cumhuriyet bedava kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük ve benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Cumhuriyet ilelebet devam edecektir. Benim için bir taraflılık vardır. Ben bir tarafım o da Cumhuriyet taraftarlığıdır.”

Atatürk’ün Gençliğe olan inancı ve güveni sonsuzdur . Sanayi ve tarımda gelişmenin mimarıdır. Kadın hakları, sanat, spora olan hayranlığı , eğitimin başöğretmeni, Ülke ve inkilaplarıyla büyük devlet adamı son yüzyılın dünya lideridir.

Modern Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, bir topluluğu ulus yapmış bir lider. Tüm dünyanın hayran olduğu devlet adamı. Vatanın bütünlüğü için askeriyle, omuz omuza mücadele etmiş bir kumandan. İnsani değerleri ile milletine sahip çıkan gerçek bir İnsan. Atatürk’ün önderliğinde cumhuriyeti kuranlar; Cumhuriyet ile beraber, her zaman de- mokrasiyi hedeflemişlerdir. Atatürk anlamak, anlatmak için fikirlerini, ilke ve inkılaplarını ve kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti değerlerine sahip çıkmalı ve yaşatmalıyız.

“Cumhuriyeti kuranlar onu korumaya da muktedir olmalıdır…”

M.Kemal ATATÜRK

Cumhuriyetimizin , kuruluşunun 98 yılında Atama , Silah arkadaşlarına;
Saygı, minnet ve özlemle…
Ruhlarınız şad olsun.

Yaşasın Cumhuriyet

Doğum günün kutlu olsun Türkiyem

Kadriye Ciritci
Yazar ✍️

BENZER KÖŞE YAZILARI

Yalnızlık….

Nankörmüsünüz ?

Ana-Baba Kucağından , Koca Ocağına

Değerlerimiz Ve Değerimizin Farkında Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir