Çukurova SSinema Sanatçıları Derneği Etkinliği

Çukurova Sahne Ve Sinema Sanatçıları Derneği Kurtuluş Savaşı dönemini canlandıracak

Adana’da Kurtuluş Savaşı dönemi yaşanan Kaç kaç olayı anma  etkinliğini düzenleyen, Çukurova Sahne Ve Sinema Sanatçıları Derneği (ÇUSSS-Der) Dernek Başkanı Sayın Figen BAŞBOĞA, yapılan  etkinliğin ses getirdiğini ve bir çok il ve ilçe teşkilatından da kendi bölgelerinde o dönem yaşanan tarihsel olayların anlatılması amacıyla etkinlik düzenleme yapılmasına yönelik teklifler geldiğini belirtti.

Kaç kaç vakası anma töreninin amacının, gelecek nesillerin Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl zorluklar çekilerek kurulduğunu, o günlerde Türk Halkı’na yabancı güçlerin yaşattığı zulümlerden nasıl kurtulduğunu, o günlerin unutulmaması ve o günlerde yaşanan zorlukların bir daha hiç yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Sn. BAŞBOĞA; Gençlerimizin yaşananları daha iyi öğrenmelerini sağlamak zorunluluğunun herkesin üzerinde görev olarak bulunması gerektiğini belirtti.

Kaç Kaç olayı Kurtuluş Savaşı‘nın parlak safhalarından biridir. 10 Temmuz 1920 tarihinde gerçekleşmiştir.
Çukurova Sahne Ve Sinema Sanatçıları Derneği Üyeleri

Gelecek nesillere tarihimizin şanlı zaferlerini ve bu zaferlerin kazanılması için yaşanan acıları anlatmak amacıyla daha çok etkinlik ve bilgilendirme yapmak istediklerini anlattı.

Çukurova’da Kurtuluş Savaşı’nın bu en acılı günleri, bölge insanının belleğine “Kaç-Kaç” adıyla kazınmıştır.

1920’de Toroslar ‘dan Fransızlara saldırı başlatılmıştır. Sonuçta 27 Mayıs 1920’de Fransız orduları komutanı Mehil, milli kuvvetler tarafından esir alınmıştır. ” Karboğazı Olayı” olarak bilinen olay, Kuvay-ı Milliye’nin ilk siyasi zaferidir.

Ruhi Su Ve Adana Kaç-Kaç Olayı
Ruhi Su Ve Adana Kaç-Kaç Olayı

Bunu takiben 28 Mayıs 1920’de Fransızlar Mersin-Adana hattına çekilmişler ve kuzey Çukurova (Kozan ve diğer dağlık bölgeler) tamamen kurtarılmıştır. Düzlük, ovalık yörelerde Ermeniler zulüm ve şiddeti arttırmışlar ve sayısız cinayetleri işlemişlerdir.

10 Temmuz 1920’de Ermeniler tarafından Türklere karşı büyük bir şiddet ve soykırım harekatına girişilmiş ve bu harekat sonucu on binlerce Türk Toroslar ‘a doğru kaçmıştır. Dört gün süren bu hareket tarihte “Kaç Kaç” olayı olarak isimlendirilmiştir.

BENZER HABER

Figen Başboğa’nın Düzenlediği Kaç Kaç Etkinliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir