Vatan Partiisi Diyarbakır İl Kurultayı.
Diyarbakır İnsanı

Bu ilk gidişim değildi.

İlki Diyarbakır Ergani de vatani görevini yapan oğlumu görmek içindi.

Babasından izin alamayan oğlumu göremesem de daha o ilk gidişte ne kadar saygılı, hürmetli, iyi insanlarla dolu bir şehir olduğunu görmüştüm. Oğlumu ziyaretimle ilgili bu kadar yazıp asıl mevzumuza döneyim.

Diyarbakır.

Diyarbakır İl Kurultayı.

Vatan Partisi Diyarbakır İl Kurultayımız.

Kurultay hazırlıkları için 16 gün Diyarbakır da kaldım.

Kanaat önderlerini ziyaretten tut solaklarda bildiri dağıtmak, esnafları ziyaret edip bildirilerimizi vermek ve tabiki On Gözlü Küprü, Sülüklü Han gibi şahane tarihi mekanları da ziyaret ederek geçen onaltı güzel ve yoğun gün.

Diyarbakır.

Diyarbakır insanı.

Diyarbakır da ayağı toprağına basan mert insanlar.

Hepsi mi? Tabi ki değil ama çok büyük oranda böyle.

Yıllardır iki taraftan da yapılan bölme, ayrıştırma, sindirme ve hatta aşağılama politikasına rağmen Vatanına bağlı çok güzel insanlar.

Bildiri için girdiğimiz dükkanda topraktan bilen esnafımızın sözleri hâlâ kulaklarımda “En vatan sever insanlar buradadır. Siz hainliği İzmir de arayın” demişti.

Diyarbakır Günlüğüm
Çifçimiz Üretsin ,Türkiye Kalkınsın

İzmir.

Neden İzmir?

“Atatürkçüler” ya!

Ve ben de diyorum “Gerçek vatan severler doğudadır. Batı Dali’nin meşhur tablosunda ABD dünyayı kana bularken uzakta tuvaletini, simokinini giymiş dans eden çifttir.

Çok Değerli Komutanımız Rahmetli Soner Polat Paşamız kitabına kapak yapmıştı. Ben de 13 yıl önce yağlıboya tablosunu yapmıştım. Tablolarındaki anlatımlarına hayran olduğum Dali’ Amerika’nın Doğuşu Tablosu’nda Amerika insan figüründe yumurtadan çıkarken beyaz bezin üzerine kan damlar. Yumurtadan çıkabilmek için bir elini pençe gibi açtığı parmaklarıyla Avrupa’nın üzerine bastırır. O esnada dünyanın üzerinde dıştan  yeşil görünen içi kapkara bir örtü vardır. Afrikalı kemikleri sayılacak kadar zayıf bir kadın yaşam belirtisi olmayan yüz ifadesiyle parmağıyla Türkiye’yi gösterir; çocuğu korkuyla annesinin ayaklarına sarılmıştır. Anne diğer koluyla korkan evladını sarmıyor yanına düşen kolu  caresizliğini gösteriyor. Yukarda yazdığım gibi tablonun taa batısına düşen bir yerde zengin insanlar keyiflerine bakmaktadır.

 Afrika'nın erkek aslan başına benzetilerek çizilmesi
Afrika’nın erkek aslan başına benzetilerek çizilmesi

Tabloda çok dikkat çeken Afrika’nın erkek aslan başına benzetilerek çizilmesi ve en nihayetinde ufukta Doğu’dan güneşin ışıklarını saçması resmedilmiştir.

İşte bizler Diyarbakır Kurultayımız için çalışırken Doğu’dan doğan bu ışığı gördük.

Tutamazsınız, engelleyemez, perdeleyemezsiniz. Güneş yükseliyor, ışıklar karanlığı aydınlatıyor. Karanlığınızla çürütüp yerine ayrılık tohumları attığınız bu kadim ve güzel topraklarda yeşertiyor kardeşlik gelinciklerini, fidanlar boy boy, hepsi herşeye rağmen umutlu, umut dolu. Yakışıklısıyla, güzeliyle bu fidanlar gözlerinizin içine bakıyor “Ben vatanına bağlı, tek isteği saygı görüp sevgiyle kucaklanmak olan evlatlarınızım” diyorlar.

Yıllarca bu kucaklanmayı görmediği,  emperyalizm ve emperyalizmin aparatları tarafından bileylenmiş insanlar yok mu? Var elbet. Ama kucaklanmaya hazır. Güvenmeye, sevmeye hazır. Çünkü hiçbirinin saygısı tükenmemiş. Türkiye’yi bir çok devletten üstün ve samimi gördükleri aşikâr. Yurt dışına gidip çalışan, yaşayan çok. Oraları görüp dönenler çok. Oralarda “Başım gözüm üstüne” denmediğini, kendi başının çaresine bakmak zorunda olduğunu, ailesinin, beklentisiz dostların olmadığını görmüş. Başım, gözüm bu vatana bu güzel insanlara feda olsun durumuna gelmiş iyi yaşamayı bilen, kendine güvenen insanların Cennet’i Diyarbakır.

Dedaş zülmüne son verilmeli. Çaresi bulunmalı; ki çaresini Vatan Partisi İl Başkanı Ferdi Tanhan Diyarbakır'ın orta yerinde yaptığı basın açıklamasında söylüyor.
Dedaş zülmüne son verilmeli. Çaresi bulunmalı; ki çaresini Vatan Partisi İl Başkanı Ferdi Tanhan Diyarbakır’ın orta yerinde yaptığı basın açıklamasında söylüyor.
Bir adım atılsa on adımla karşılık verecek vefalı insanlar.

Ama siz, biz acil üç adım atmalıyız.

Birinci adımda,

Dedaş zülmüne son verilmeli. Çaresi bulunmalı; ki çaresini Vatan Partisi İl Başkanı Ferdi Tanhan Diyarbakır’ın orta yerinde yaptığı basın açıklamasında söylüyor.

Vatan partiisi Diyarbakır toplantısı
Vatan partiisi Diyarbakır toplantısı

İkinci adım Gap Projesi acil hayata geçirilmeli. Toprak reformu ilk oralardan başlatılmalı.

Üçüncü adım da fabrikalar kurulmalı, çarklar dönmeli. İnsanların içinde “unutulmuşluğun” keskin bıçağı değil çarklar bileylenmeli.

Bu üç adımın ikisi tüm ülke için acil atılmalı. Mertçe yaşamak için birlikte, üretmeli.

Aycan Duru Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir