VALİ DEMİRTAŞ “EDEBİYAT VE SANAT DÜNYAMIZIN ZARİF KALEMİ SAMİHA AYVERDİ” İSİMLİ PROGRAMA KATILDI

Vali Mahmut Demirtaş, Anadolu Mektebi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan “Edebiyat ve Sanat Dünyamızın Zarif Kalemi Samiha Ayverdi” isimli programa katıldı.

Evliya Çelebi Uygulama Oteli konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Milli ve manevi değerlere sahip çıkan, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların ve eserlerinin tanıtılması amacıyla hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Anadolu Mektebi’nin ve Yazar Samiha Ayverdi’nin tanıtımının ardından program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun’dan sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş, Anadolu Mektebi’nin; kültür ve medeniyet dünyasını aydınlatan kıymetli yazarların eserlerinin okunmasını, değerlendirilmesini ve bunların paylaşılmasını esas alan kapsamlı bir sürecin adı olduğunu kaydetti.

Mehmet Akif’ten Necip Fazıl’a, Cengiz Aytmatov’dan Cemil Meriç’e, Tarık Buğra’dan Mustafa Kutlu’ya edebiyatın sembol isimlerinin eserlerinin bu süreçte okunduğunu ifade eden Vali Demirtaş, “Gençlerimizin yazarlarımızla ve onların eserleri ile tanışmaları sağlanmıştır. Bugün de bu program vesilesiyle dile hâkimiyeti, derin kültürü ve mükemmel Türkçesiyle, edebiyat ve düşünce dünyamızı aydınlatan Sâmiha Ayverdi’yi ve eserlerini konuşacak, değerlendirecek ve daha yakından tanıma fırsatı bulacağız.” dedi.

Anadolu’nun, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış tarihin en eski yerleşim duraklarından biri olduğuna değinen Vali Demirtaş, “Bin yıldır bu topraklarda yaşayan milletimiz de kendi kültürünü ve medeniyetini bu toprakla yoğurmuştur. O nedenle Anadolu, milletimiz için bir coğrafya olmanın ötesinde yurttur, yuvadır, ocaktır. Anadolu, bilmediklerimizi öğrendiğimiz mekteptir. Anadolu, doğruluktur, dürüstlüktür, misafirperverliktir. Anadolu, öksüze, yetime kol kanat germedir. Gelen misafire kucak açmadır. Velhasıl Anadolu, insan olma sırrına erebilmedir.” dedi.

Konuşmasının devamında gençlere de seslenen Vali Demirtaş, “Unutmayın ki sizler, Anadolu’ya hayat verenlersiniz. Sizler bu mektebin, Anadolu Mektebi’nin ebedi talebelerisiniz. Akif’in, ‘Asım’ın Nesli’ olarak adlandırdığı nesil, sizsiniz. Sizler okuyacaksınız. Öncelikle kültür ve medeniyetimize can veren kendi yazarlarımızı okuyacaksınız. Bu toprağın insanlarını anlatan eserleri okuyacaksınız. Kendi tarihinizi, kültürünüzü ve medeniyetinizi okuyacaksınız. Evvela köklerinizi sağlamlaştıracak; kendi insanınıza ve medeniyetinize tepeden bakmamanız gerektiğini idrak edeceksiniz. Sonrasında yaşadığınız coğrafyayı, başka ülkeleri, dünyayı, evreni, olanı biteni okuyacak, çıkarımlarda bulunacak, Anadolu Mektebi’nin talebesi olduğunuzu yedi düvele göstereceksiniz. Bu sayede milletimizin Anadolu’daki bin yıllık tarih, kültür ve medeniyet serüvenini, sonsuzluğa sizler taşıyacaksınız.” şeklinde konuştu.

Vali Demirtaş; 2012 yılında Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik öğrenci grubuyla başlayan gönüllü bir okuma faaliyetinin, Anadolu Mektebi’ne dönüşmesine vesile olan Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Sami Güçlü başta olmak üzere etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Vali Demirtaş’ın konuşmalarının ardından program, Samiha Ayverdi ve eserleri hakkında düzenlenen panel ile devam etti.

Panelden sonra Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü Anadolu Mektebi ve Yazar Samiha Ayverdi hakkında bilgiler verdi. Konuşmasında Anadolu Mektebi ile henüz tanışmamış öğrencilere hitap eden Güçlü, “Bu öğrencilerle aramızda bir tek fark var. Onlar yaklaşık 3-4 aydır Samiha Ayverdi’yi okumak için bir emek veriyorlar. Bu öğrenciler lise ve üniversite döneminde Anadolu Mektebi’nde kaldıkları sürece 12 tane yazarı okuyacaklar. Bu 12 yazar, bu ülkenin insanlarına can vermiş, rol vermiş, bu toprakları sevme gücü katmış, fedakarlık yapmaları gerektiğine inandırmış yazarladır. Hepimizin bu ülkede doğup büyüyüp yaşamaktan dolayı vatanımıza, milletimize, tarihimize ve kültürümüze karşı bir sorumluluğu var. Anadolu Mektebi öğrencileri işte bu yolda. İleride inşallah bu emeklerinin karşılığı olarak çok değerli yazarlar, akademisyenler, düşünce insanları çıkacak.” dedi.

“Bir yazarı okumak bir dünyayı tanımak gibi” gibi diyen Güçlü, “Okumanın insana olan katkısını tarif edemeyiz. Anadolu Mektebi’ni ve okuma faaliyetlerini gittikçe daha verimli hale getirmek için çalışacağız, gayret edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Adana’nın topraklarında her zaman yüksek kapasiteli, kendini yetiştirmiş insanlar çıktığına değinen Güçlü, “İnşallah bu öğrencilerimiz içerisinde aynı şekilde çok değerli düşünce adamlarımız, topluma öncülük edecek, rehberlik edecek insanlar çıkacak.” dedi.

Her toplumun her ülkenin kendisini çok iyi yetiştirmiş insanlara ihtiyacı olduğunu dile getiren Güçlü, “İster gelişmiş olsun ister gelişmekte olsun her ülkenin düşünce insanlarına ihtiyacı var. Bu yolda bir örnek model olabilir miyiz sorusunun adıdır Anadolu Mektebi. Bu sorunu çözmek için yola çıkmak çok büyük iddiadır. Anadolu Mektebi aşırı iddiaların sahibi değildir. Anadolu Mektebi evvela çok mütevazi bir üsluptadır. Sessiz, sakin, açık ama çok uzun süreli bir çalışmayı göze almış bir faaliyettir. Öğrencileri de bu anlayışı gittikçe benimseyeceklerdir. Anadolu Mektebi’ndekilerin çalışma ve gayretleri son nefesine kadar devam edecektir. Hedef bu yolda çok verimli bir ömür geçirmektir.” dedi.

Anadolu Mektebi’nin faaliyetlerini sessiz yağan bir yağmura benzeten Güçlü, “Yani gürültüsü yoktur, zararı yoktur, insanlar o yağmurun altında yürüyebilirler, toprak o yağmuru bekler. O yağar, yağar ta toprağın derinliklerine gider ve bahar o yağmurun bereketi üzerine adeta fişek olup fışkırır topraktan. Anadolu Mektebi bu ülkenin ihtiyaç duyduğu çalışkan; doğru sözlü; kendi ailesini ve milletini seven; tarihine, kültürüne, diline ve sanatına sahip çıkan;   bunun kendisi için çok değerli olduğunun farkına varan; hayatını bir ahlak üzerine yaşayan örnek insanları yetiştirmek konusunda mütevazi bir adımdır. Ama katılanlar için de hayati güzellikler barındırır.” dedi.

Konuşmasının ardından Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü, çeşitli illerden gelen öğrencilere kitap hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir