Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 104

Emei Dağı, Çin’in Budizm kültürünün yaşadığı en önemli dört dağından biri olarak kabul ediliyor. Emei Dağı, Sichuan eyaletinin güneyinde ve Sichuan Havzası’nın güneybatı ucunda yer alıyor. 6 Aralık 1996’da, Emei Dağı’nın eteğindeki Leshan Buda Heykeli, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından kültürel ve doğal miras olarak Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştı.

Emei Dağı, uzun bir tarihe ve derin bir kültüre sahip. Arkeolojik verilere göre, Emei Dağı bölgesinde insan faaliyetleri on bin yıl önce başlamış. Bu kadar uzun bir süre içinde, atalarımız görkemli tarihi ve kültürü yaratmanın yanı sıra, zengin bir tarihi miras da bıraktılar. Daha sonra Budizm’in bu bölgede tanıtılmasıyla, yoğun bir şekilde tapınaklar inşa edilmeye başlamış. Dini kültür, özellikle Budizm kültürü, bu bölgedeki kültürün en önemli parçası haline gelmiş. Emei Dağı’nda toplam 30’dan fazla tapınak bulunuyor. Emei Dağı, sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel miraslar ile Budizm eserleri bakımından, Çin’in bütün dağları arasında da çok az karşılaşılan özelliklere sahip. Emei Dağı’nda bulunan Budizm eserleri ve tapınak yapıları, Çin’deki Budizm tarihinin araştırılması için önemli dayanak sağlıyor.

Emei Dağı ayrıca, Wudang ve Shaolin’le birlikte, Kongfu’nun Çin’deki üç büyük kaynağını oluşturuyor.

Emei Dağı, Çin’in önemli dağları arasından en yüksek olanlardan biri. Dağın ana zirvesi olan Wanfoding’in rakımı 3099 metre. Dağ ile dağ eteğindeki hava koşulları arasında büyük fark olduğu için, dağın eteğinden dağın tepesine kadar aynı gün dört mevsime de rastlamak mümkün. Bu, çeşitli bitkilerin yetiştirilmesi için uygun bir ortamı sağlıyor. Emei Dağı’nda, içinde dünyada nadir görülen türler de dahil toplam 3000’den fazla bitki türü yaşıyor. Turistler dağda yürürürken, kendilerini yemyeşil bir dünyaya dalmış gibi hissediyor.

Emei Dağı turizm bölgesinde, doğal kaynak ve ekolojik çevrenin korunması için, dört tane ‘değerli bitkileri koruma bölgesi’ belirlendi. Dağ yollarında da bazen çok sayıda maymun, grup halinde gelerek turistlerden yiyecek istiyorlar. Bu da, Emei Dağı’na özgü hoş bir manzara oluşturuyor.

Emei Dağı’ndaki hayvan türü sayısı da 2300’ü aşıyor. Bunlardan 157’si nadir ve yalnızca Emei Dağı’nda yaşayan hayvan türleri. Emei Dağı, kendisine özgü pek çok özelliğiyle, sayısız aydın, uzman, keşiş ve turistiçin çok çekici bir yer.

Emei Dağı’ndaki en büyülü manzaralardan biri, “Foguang” denilen, yani kelime kelime çevrilirse “Budist Işık” anlamına gelen ve Güneş tacına benzeyen bir manzaradır. Emei Dağı’nın tepesinde hava açık, aşağıdaysa yoğun sis olduğunda, sırtı güneşe dönük olarak tepede duran birinin arkasından gelen güneş önündeki sise vurunca, sisten oluşan perde üzerinde gök kuşağı gibi bir ışık çemberi oluşabiliyor. Çember ortasında görünen bu kişinin hareket etmesiyle görüntüüsü de hareket ediyor. Yüzlerce, binlerce kişi aynı zamanda bu ışık çemberini görebilse de, herkes çember içinde yalnızca kendi görüntüsünü görebiliyor. Yalnızca Emei Dağı tepesinde görülebilen bu manzara, her yıl ortalama olarak 70’ten fazla kez oluşuyor ve genel olarak öğleden sonra saat 2:00 ile 4:00 arasında daha net görülüyor.

Emei Dağı’nda, Orta Asya Tropikal Kuşağı ve Kuzey Asya Tropikal Kuşağı iklimi var. Ancak Emei Dağı’nda hava sıcaklığı gündüzden geceye çok değişiyor. Sichuan Havzası’ndaki diğer bölgelerden farklı olarak, Emei Dağı’ndaki hava sıcaklığı daha düşük, yıllık ortalama sıcaklık yalnızca 14-19 dereceler arasında değişiyor. Yaz mevsiminde bile burası çok serin oluyor. Emei Dağı’nı gezmek isterseniz en iyisi ilkbahar ve sonbaharlarda gelmek. Her yılın Nisan ile Ekim ayları arasında, Emei Dağı’nda yağmur mevsimi olduğu için, bu zamanlar gezmek için uygun değil.

Emei Dağı Turizm Bölgesi’ne ulaşım çok kolay. Buraya giden demiyolu, karayolu, denizyolu ve havayolu, yoğun bir ulaşım ağı oluşturuyor. Turistler, Emei Dağı’na gitmek için önce uçakla Chengdu kentine gider, sonra Chengdu’dan Emei Dağı’na giden otobüslere binebilir. Ayrıca, Kunming, Chengdu, Chongqing, Xi’an ve Beijing gibi bölgelerden Emei Dağı’na giden trenler de var. Emei Dağı İstasyonu, turizm bölgesine yalnızca 10 kilometrelik bir mesafede bulunuyor, istasyondan taksi veya otobüsle Emei Dağı’na gidebilirsiniz.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir