Savaşı küçük çapta tutabileceğinizi ve makul ölçülerde zabt edebileceğinizi zannetmeyin,

HARP ve SULH

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy Tarih’i tekerrür diye tarif ediyorlar,

Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi? Der.

M.Ö. 6. Yüzyılda yaşamış Askeri takdik uzmanı Çin’li Sun Tzu ; Bilge Önderlerin dirayetli yönetimleri ve zaferleri şans değildir. Zira onlar kazanacaklarından emin oldukları durum yer ve zamanda harekete geçerler ve çoktan yenilmiş kimseleri yenerler. Der

Prusyalı savaş felsefecisi ; CarlVon Clausewitz
Savaşı küçük çapta tutabileceğinizi ve makul ölçülerde zabt edebileceğinizi zannetmeyin, Kuvvetini kötü kullanan ülkeler her şeyi ile ve siyaseti ile iflasa sürüklenir Der.

26 ekim 2021 tarihinde TBMM’nde onaylanan Irak Suriye tezkeresi sadece Irak ve Suriye’ye iki yıl süreyle asker gönderme yetkisi vermiyor aynı zamanda Irak ve Suriyede ki askerlerin de görev sürelerini iki yıl uzatıyor.
Bölge Rusların elinde 3 şubat ve 10 şubat 2020 tarihlerinde birliklerimize yapılan hava saldırısı sonunda 13 şehit verildi 27 şubat 2020 de yine idlipte Suriye Rus ortak saldırısı sonunda 33 asker şehit oldu o gün bu gün bölgeden her gün bir iki şehit haberi geliyor…

Bu saldırılar sonucu batı basınında Türkiye’nin IŞID artığı Teröristleri koruması şeklinde yorumlanıyor… Almanyada yayınlanan Linke Zeitung 18 eylül 2020 tarihli sayısında ( İdlip’de Türk destekli ciharçı cenneti üzerine Rus Bulutları) şeklinde haber yapıyor.

HARP VE SULH
HARP VE SULH
İdlipte gözlem noktaları ne için yapıldı… kimin için yapıldı bilmiyoruz..

Bildiğimiz Suriye’de ki 12 gözlem noktasının 8 inin terk edildiği yönündedir..
Suriye tezkeresi ile beraber B.M. Lübnan geçici barış gücü bünyesindeki istihkam birliklerinin görev süresini 31 ekim 2021 tarihinden itibaren bir yıl uzatıyor….

Bu birlikte Lubnanda İsrael sınır güvenliğini korumakla görevli…
Kendi sınırlarını koruyamıyan bir devlet başka bir devletin sınırını nasıl korur…
düşünmek lazım..

Sun Tzu Savaş sanatından anlayan kişi başkalarının gücünü savaşmadan alt eder kentleri kuşatmadan düşürür hasım milletlerin uyumlarını morallerini çökerterek teslim alır. Diyor
Carl von Clausewitz ;
Savaşların ucuz ve kolay olduğunu zannetmeyin, kendinizi güçlü bir şekilde geride tutarsanız Düşmana pek şans tanımamış olursunuz. Der.
Bu noktada Suriye ve ırak operasyonlarında görevlilere…

*Politik hedefiniz Nedir? Bu politik hedefi gerçekleştirecek Askeri stratejiniz nedir ? Stratejik hedefleriniz nedir ? Taktik hedefleriniz nedir? Sorusunu sormadan geçemiyoruz…
Siyasi bir hedefiniz yoksa savaşa girmeyin… Uzun süreli bir savaş önce orduyu sonra toplumu yozlaştırır ülkeyi komşu ülkeleri yüz yıllarca sürecek bir kine husumete nefrete muhatap edebilir..

Siyasetin diplomasi diye bir kolu vardır Diplomasi sorunları güç kullanmadan konuşarak çözme sanatıdır.. Hedefinizi öne koyarsanız değişik araçlarla yola devam edersiniz konuşmak yüz çeşit konuşma uslubu var.. Savaş Askeri güç en son… belki hiç kullanılmaması gereken bir güçtür.

Batılı okuduğumuz Düşünürler İslam dünyası için Avrupanın 5. yüzyılda Girdiği yaşadığı orta çağ yaşamı gibi Ortadoğu’nunda bu yüz yılda kendi orta çağına girdiğini iddia etmekteler. Bütün batılı Akademisyenler 1618 ile 1648 yılları arasında Avrupa devletlerinin çoğunun katıldığı temelinde bir Hrıstiyan Protestan Katolik mücadelesi yatan savaşlar dizisi gibi Ortadoğu’nun da OTUZ belki KIRK yıl sürecek mezhep kavgasına gitmekte olduğunu yazmaktalar..
Ortadoğu da yaşanan durum 1914 birinci Cihan harbi öncesini de hatırlatıyor.

Türkiye Cumhuriyetinin temel Dış Politik yaklaşımı YURTTA SULH dünyada SULH anlayışıdır Türkiye Barış üretmelidir…
Evet kendi içinde Barış üretmeli… Komşuları ile ilişkilerinde barış üretmeli…

Uzak komşuları ile barış üretmeli..

Büyük ülkeler ve tüm ülkeler için barış üretmelidir..
Arap ülkeleri için de öncelik barış üretmesi ve ilerde nefrete kine dönüşecek yanlış siyasetten kaçınmasıdır..
Türkiye’de siyasiler Barış ve insanca yaşam üretmiyorsalar ..hepsine yazıklar olsun..

Türkiye’de bu gün yarın tüm zamanlar siyaset barış üretmeli..

Türkiye’de siyaset özgürlük üretmeli… Adalet üretmelidir.. Hukuk ve Mülkiyet güvenliği insan hakları üretmelidir..
Demokrasi üretmeli insanca yaşam şartları üretmelidir..

Av. Yusuf Ziya KIVANÇ
Av. Yusuf Ziya KIVANÇ

Türkiye’de Siyaset korkudan kurtulma özgürlüğü…

Açlıktan kurtulma…

Sağlıklı yaşam…

İlim , Kültürel Hamle.. İnsanca yaşam özgürlüğü üretmeli..

Siyasiler Kin ve Nefret üreterek siyaset yapmayın.. kamplaşmadan ötekileştirmeden medet ummayın kötülükten kaçının Yenilikten yeni fikirlerden düşünceden korkmayın insanımıza barış ve refah verecek yaşamını güzelleştirecek işler yapın..
Hoşça kalın..

Yusuf Ziya Kıvanç

BENZE MAKALELER

Siyaset Demokrasi Dışında

Guernica

Adalet Çığlık Atıyor

One thought on “Harp ve Sulh”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir