İNSANSIN JASİNDA
 
     Yakın zamanda Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen ırkçı terör saldırısında 50 kişi yaşamını yitirmiş, bir o kadar da yaralı vardı.Ülkenin başbakanı JASİNDA ARDERN bu vahşeti en sert şekilde kınadı ve ulusal yas ilan etti. Irkçılığa faşizme zerre prim vermedi. Popülist, başkalarını suçlama veya sorumluluktan kaçma siyasetini izlemedi aksine omuzlarındaki ağır yükün sorumluluğuyla faşizme, ırkçı teröre karşı dimdik durarak ülkesindeki ve Dünyadaki tüm müslümanlarla dayanışma yolunu seçti. Onların acılarını yüreğinde hissetti, onların inancına uydu, onların diliyle dualar etti, onlarla birlikte gözyaşı döktü. Üzgündü, mahçuptu ancak ırkçı teröre, faşizme karşı dimdik ayaktaydı. Her şeyden önce İNSAN OLMAK gerektiğini haykırıyordu adeta.
           Başbakan bayan JASİNDA ARDERN bu barışçı hümanist duruşuyla Dünya mazlumlarının gönlünde taht kurarken savaşlara, düşmanlıklara, ölümlere karşı yaşamı savundu. Barışı, sevgiyi, sempatiyi, empatiyi öne çıkardı. Irkçılığın tırmandırıldığı bir atmosferde özlenen ihtiyaç duyulan bir tablo sergiledi 
        Kim bilir belki de budur birlikte yaşamanın, ortaklaşmanın, ötekine tahammülün, başkasının acısını hissetmenin formülü… Belkide Dünyadaki tüm zamanların en zararlı ve tehlikeli hastalığı olan ırkçılığın tedavisi için bi reçete sundu insanlığa. 
         Çünkü Malcom X “ ırkçılık bir ideoloji veya bir fikir değil, tedavi edilmesi gereken bi hastalıktır.” der. Bayan JASİNDA bu hastalığın panzehirinin sevgi, hoşgürü, barış, kardeşlik, sempati, empati olduğunun bilinciyle faşizme ırkçılığa meydan okudu. 
         Onun içindir ki kendisini arayan “Size nasıl yardım edebiliriz” diyen ABD başkanı Trump’a “Tüm müslümanlara sevgi ve sempati göstererek” bize yardımcı olabilirsiniz demiştir.
         …..Ve başbakan JASİNDA ARDERN basına derdiği demeçte ülkesinde acil olarak yapılması gerekenleri şöyle sıraladı
         1- katliamda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yaralılara gerekli tazminatlar ödenecektir
         2- Ülkemizdeki tüm müslümanlar güvencemiz altındadır, Yeni Zelanda onların vatanıdır.
         3- ülkemizdeki tüm camilerde güvenlik tedbirleri alınacaktır.
         4- Olayda yaşamını yitiren ve yaralanan kişilerin ailelerine ve çocuklarına ivedilikle vatandaşlık verilecek, iş imkanı sağlanacaktır.
         5- Ülkede tam ve yarı otomatik silahlar yasaklanacaktır.
       Yolun açık olsun güzel insan JASİNDA ARDERN inşallah tüm ülke liderleri duruşunuzu örnek alır, Dünyaya sonsuza kadar barış egemen kılınır. Hayatını ırkçılıkla mücadeleye adamış Mandela der ki “ Ya birlikte yaşamayı öğreneceğiz yada aptallar gibi hep birlikte yok olacağız.”
 
YAZAN :MÜLKİYE TEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir