KADIN ÜNİVERSİTESİ Mİ KADIN KAFESİ Mİ?
TÜRK KADINININ KADIN ÜNİVERSİTELERİNE İHTİYACI YOKTUR!
G-20 Zirvesi için Japonya’ya giden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Mukagawa Kadın Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada 
“Japonya’daki 80 kadın üniversitesini incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız” demiş, 
Ankara’daki 8.Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde ise konuyu tekrar gündeme getirerek YÖK Başkanı’na “Çalışmanı buna göre yap” talimatı vermiştir.
 Cumhurbaşkanı, Japonya’daki kadın üniversitelerini “Sadece kızlardan oluşan üniversite. Kreşten alınıp ilk-orta-lise-üniversite olmak üzere farklı bir yapı oluşturmuş durumdalar.”şeklinde tarif etmiştir. 
Sayın Erdoğan’ın açıklamalarından anlaşılan odur ki; Türkiye’de açılması istenen Kadın Üniversiteleri sadece kadınların eğitim gördüğü üniversiteler olacaktır. Japonya’daki model de bu şekildedir. Ülkemizde, çeşitli üniversitelerin bünyesinde kurulan; kadınların karşılaştıkları her türlü sorunun en aza indirilmesi, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda kadının konumunun yükseltilmesi amacıyla bilimsel çalışmalar yapan “Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezleri” kastedilmemektedir. 
Kadın Üniversitelerinin; kadınlara özel tıp, hukuk, mühendislik, edebiyat, tarih, sanat, fen, uzay bilimleri, spor eğitimleri veren kurumlar olması planlanmaktadır. 
Dünyada mevcut Kadın Üniversitelerinin hangisine bakılsa, o ülkenin kendi tarihsel süreci içerisinde, kendi geleneklerine, kendi mitlerine dayalı gerekçelerle açıldığı görülecektir. 
Oysa Türkiye, Atatürk Devrimleri ile birlikte halkın kulluktan çıkıp birey olduğu, kadın-erkek ayrımının ortadan kaldırıldığı büyük sıçramayı yaşamıştır. Ve tarihsel olarak da 21. yüzyılda kadına ayrı bir eğitim alanı açmanın hiçbir gerekçesini bırakmamıştır. 
Cumhuriyet Devrimi ile aydınlanmış Türkiye’nin ve özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur! 
Sayın Cumhurbaşkanı ne önerdiğinin farkında mıdır? Önerilen şey, kadın üniversitesi değil kadın kafesidir. Kadını da erkeği de aşağılayan, onlara farklı anlamlar yükleyen ve insan olarak değersizleştiren bir anlayışın ürünüdür. 
Kadın ve erkeği ayrı ortamlarda okutan anlayış, bütün erkeklerin kadınlar için tehlikeli olduğunu varsayar. Buna kadınlar kadar erkeklerin de karşı çıkması gerekir.
KADIN ÜNİVERSİTESİ Mİ KADIN KAFESİ Mİ?
• Türk kadını bu topraklar üzerinde onurlu ve başı dik bir biçimde erkeklerle  birlikte yaşayabiliyor, okuyabiliyor, çalışabiliyor. 
• Toplumu kadın ve erkek diye ortadan ikiye bölemez, kadınla erkek arasına duvar öremezsiniz. Üniversiteli kadını kafese koyamazsınız.
• Uyarıyoruz: Böyle bir girişim Türkiye için çıkmazdır. Ak Parti, çıkmazı temsil etmekte ve dayatmaktadır.  
• Ayrı üniversitede fen bilimleri eğitimi almış kadınlar için kadın laboratuvarları mı yapacaksınız?
• Ayrı üniversitede hukuk eğitimi almış kadınlar için kadın mahkemeleri mi kuracaksınız?
• Ayrı üniversitelerde mühendislik eğitimi almış kadınlar için kadın fabrikaları mı açacaksınız? 
• Bunlar da yetmeyecek, kadın kentleri mi inşa edeceksiniz? İsteyen kadınlar gidip sadece kadınların yaşadığı kentlerde yaşasınlar diyebilecek misiniz?
• Kadın siyasetçiler için ayrı partiler, kadın yöneticiler için ayrı devlet mekanizmaları mı oluşturacaksınız?
Teşvik edilmesi gereken, kadınların ayrı üniversitelere değil, en iyi üniversitelere gitmesidir. Tam da bu noktada belirtmek gerekir ki; Dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında Kadın Üniversitelerinin adı geçmemektedir. En iyi üniversiteler, yalnızca erkeklerin hakkı değildir. Bu hak, kadın-erkek bütün vatandaşlarındır.
Dünyadaki ilk 100 Üniversiteden
İlk 25 Üniversite ;
ABD-İngiltere-İsviçre-Singapur-Çin-Japonya-Hong Kong-Avusturalya25-50: ABD-Kanada-İngiltere-Çin-Japonya-Güney Kore-Hong Kong-Avusturalya-Fransa50-75:ABD-İngiltere-Hollanda-Japonya-Hong Kong-Avusturalya-Almanya-Çin-Fransa-Tayvan-Arjantin75-100: İngiltere-Japonya-İsviçre-Danimarka-Belçika-Güney Kore-ABD-Yeni Zelanda-Malezya-Rusya-Avusturalya-İsveç-Çin-Hollanda ülkelerinden oluşmaktadır.
WhatsApp_Image_2019-07-17_at_15.46.16.jpeg
 
Bu ülkelerde Kadın Üniversiteleri bulunan ABD-Çin-Japonya-Güney Kore-Malezya’da hiçbir Kadın Üniversitesi listeye girememiştir. Bu liste en güncel listedir. Önceki yıllarda da kadın üniversiteleri dünya sıralamasında yer almamaktadır.
Kadın Üniversiteleri, Anayasanın eşitlik ilkesine de açıkça aykırıdır. 
Vatan Partisi olarak, Cumhurbaşkanlığı ve YÖK böyle bir girişimde bulunursa konuyu yargıya taşıyacağımızı ve Danıştay’a iptal davası açacağımızı ilan ediyoruz. 
Bağımsız Cumhuriyet Yargısına güveniyoruz. 
17.07.2019
Öncü Kadın Adana İl Başkanı
  Emine COŞKUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir