Dünya kadınlar günü kutlu olsun

Dünya kadınlar günü kutlu olsun

KADININ ADI

Kadının hiç bir zaman adı olmadı her zaman hakaret şiddet gördü kimi kadın eşinden kimi kadın babasından kimi kadın çocuğundan kadın hep hor görüldü hep ezildi hiç kimse demedi ki buda bir insan bu da bir canlı gelen vurdu giden vurdu misali kadın şiddet gördü kadın hakaret gördü.

Peki kadın bir erkeğin yaptığı şiddeti ve hakareti yapamaz mıydı tabii ki yapardı fakat kadın hep ezik yetiştirildi sen sus sen otur sen gitme dendi aslında kadın en ağır işçiydi zaten doğuştan kaderi belliydi.
Kocaya itaat edeceksin ne derse yapacaksın susacaksın kadın hep sustu sustu sustu……….

Neden niçin demeden eziyet çekti itaat etti ve anne oldu çocuk baktı çocukları için canını ortaya koydu canı pahasına anne oldu dokuz ay karnında taşıdı hamilelik döneminde de dayak yedi saçı çekildi suratına tokat yedi yumruk yedi iste sonuçta kadındı.

Güçsüzüydü hayır değildi sadece susan bir kadındı çünkü toplumumuzda kadının adı hiç olmadı.
O evdeki işçiydi evdeki kadındı fakat sadece kadındı.

Şimdi kadın bilinçlendi benim dedi cesaretlendi üretti yetiştirdi ve kadın susmadı hakkını aradı gerekirse gitti çalıştı çocukları için canını vermeye hep hazırdı.

Üzülen kırılan yıkılan bir kadın yok artık ayakları üzerinde sağlam basan kadın var anne var eş var gerekirse yürekli cesaretli olarak hayata bakış açısını değiştirdi.

Artık kadın kimseye muhtaç olmadan yaşamayı ve hayatta kalmayı öğrendi çocuklarına da hayatın zorluklarında nasıl ayakta kalacağını öğretti eğitti kısacası kadın bilinçlendi. Anneler çocuklarınızı kadına düşman değil kadına aşk olarak yetiştirin çünkü onları dünyaya siz getiriyorsunuz ahlakı edebide siz öğreteceksiniz iyi bir eğitmen olun iyi bir anne olun……..

Kadının adı yok değil kadının adı her yerde var kadının cesareti kadının yüreği var yani kadının adı var.

Artık kadın aydın kadının adı var.

SERAP OKCU


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir