Kalın, F-16'ların eski teknoloji olduğu yönündeki eleştirileri
Kalın: “F-16’ların alımı, modernizasyonu için teknik heyetler ABD ile görüşüyor”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, G-20 Zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın uzun süren görüşmesine ilişkin, “İki lider, Türk-Amerikan ilişkilerini doğru bir stratejik çerçeveye oturtma konusunda mutabık kaldılar.

Bu çerçeveyi takip edecek, bunu bölgesel ikili konulara yansıtacak şekilde de bir mekanizmanın kurulması konusunda anlaşmaya varıldı ve bizlere de talimat verildi. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda bu mekanizma en kısa zamanda kurulacak.” dedi.

Kalın, F-16’ların eski teknoloji olduğu yönündeki eleştirileri de geri çevirerek “Hali hazırda F-16’lar Türkiye’nin ve NATO hava gücünün önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bir müddet daha bu işlevi görmeye devam edecek” dedi.

ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye’yi, ortağı bulunduğu beşinci nesil F-35 savaş uçakları projesinden çıkarmıştı.

Kalın: "F-16'ların alımı, modernizasyonu için teknik heyetler ABD ile görüşüyor"
Kalın: “F-16’ların alımı, modernizasyonu için teknik heyetler ABD ile görüşüyor”
Kalın, S-400’lerin İncirlik Üssü’ne taşındığı iddialarına ilişkin haberleri değerlendirdi. Bu yöndeki haberlerin dün Milli Savunma Bakanlığınca yalanlandığını belirten Kalın, şöyle devam etti:

“Böyle bir şey yok. S-400 kendi mecrasında bir süreç olarak devam ediyor. Bunun teknik boyutları, güvenlik boyutları var, o konular Milli Savunma Bakanlığımız tarafından sevk ve idare ediliyor. Onunla ilgili yeni bir durum yok. İncirlik’e taşındığı iddiaları da doğru değil.

Bunların aslı astarı yok. Ama ara ara bu tür böyle spekülasyonlar, yalan haberler ortaya atarak birtakım sahte gündemlerle Türkiye çekilmek isteniyor. Bunlara karşı teyakkuz halinde olmakta fayda var. Lütfen vatandaşlarımız da uzmanlar, gazeteciler de sadece yapılan resmi açıklamalara itibar etsinler. Bu haberin bir aslı astarı yok.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinile görüşmesi sonrasında 30 Eylül’de yaptığı açıklamada F-35’ler konusunu ABD Başkanı Joe Biden ile Ekim ayı sonunda düzenlenecek G-20 zirvesinde ele alacağını belirtmiş, “Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler” demişti. Erdoğan, Rusya ile savunma işbirliğinin savaş uçakları, uçak motorları, gemi ve denizaltı inşası gibi alanlara genişletilebileceğini de söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir